Stopy procentowe bez zmian. Ten sam poziom od 10 miesięcy
W czwartek 6 lipca skończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc. Rada nie zmieniała wysokości stóp procentowych od październikowego posiedzenia.
2023-07-06, 15:46
W czwartek Rada Polityki Pieniężnej zakończy swoje dwudniowe posiedzenie. Ekonomiści nie spodziewali się zmiany stóp procentowych. RPP od września, kiedy dokonała ostatniej podwyżki stóp procentowych, utrzymuje je na niezmienionym poziomie.
Główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi obecnie 6,75 proc. RPP tym samym utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc., stopę lombardową na poziomie 7,25 proc.; stopa depozytowa pozostała na poziomie 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli nadal wynosi 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli 6,85 proc.
"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" – podał NBP w komunikacie po zakończonym w czwartek dwudniowym posiedzeniu Rady.
Podczas dwudniowego posiedzenia RPP zapoznała się także z najnowszą, lipcową projekcją inflacji.
REKLAMA
Brak przesłanek
"Naszym zdaniem informacje jakie pojawiły się od marca nie dają zbyt wielu przesłanek, aby w nowej projekcji moment osiągnięcia celu inflacyjnego się przybliżył. Gdyby faktycznie tak było to zakładamy, że potencjał do dalszego spadku stóp w najbliższym okresie będzie ograniczony" - stwierdzono w środowym raporcie ekonomistów Santander Bank Polska.
Posłuchaj
Dodano w nim, że istnieje ryzyko, że ścieżka inflacji w projekcji ulegnie wyraźnemu obniżeniu ze względu na "zmiany w mechanizmie transmisji polityki pieniężnej" ."Kluczowe będą wypowiedzi prezesa NBP na piątkowej konferencji odnośnie ostatnich danych o aktywności i inflacji oraz także odniesienie do projekcji.
Potencjalnie impulsem do spadku stóp na rynkach bazowych mogą być słabsze dane z chińskiego sektora usług, ewentualne kolejne rewizje w dół dla Europy" - dodano raporcie Santandera.
REKLAMA
Posłuchaj
30 czerwca GUS podał wstępny szacunek inflacji w czerwcu. Urząd oszacował, że wyniosła ona 11,5 proc. w stosunku do 13 proc., odnotowanych w kwietniu.
- Eksperci: gdy płace idą w górę, nie ma klimatu do obniżania stóp z powodu inflacji
- Rozpoczyna się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Co dalej ze stopami procentowymi?
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA