Inflacja spowalnia. Na horyzoncie możliwe obniżki stóp procentowych
Tempo spadku Wskaźnika Przyszłej Inflacji było w lipcu zdecydowanie niższe niż w ostatnich dwóch miesiącach; może być to zapowiedzią wolniejszego spadku CPI w najbliższych miesiącach - oceniło Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
2023-07-13, 10:30
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w lipcu br. obniżył się o 1,7 punktu w stosunku do notowań sprzed miesiąca, do wartości 86,2. Tempo spadku wskaźnika było zdecydowanie niższe niż to odnotowane w ostatnich dwóch miesiącach, co może być zapowiedzią wolniejszego spadku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI w najbliższych miesiącach - ocenili analitycy BIEC.
Mniejsze oczekiwania inflacyjne
Jak poinformowali, indeks oczekiwań inflacyjnych konsumentów po jednorazowym wzroście w ubiegłym miesiącu ponownie obniżył się. Obecnie około 80 proc. ankietowanych konsumentów spodziewa się wzrostu cen, z czego prawie 15 proc. badanych uważa, że ceny w najbliższej przyszłości będą rosły szybciej niż dotychczas, około 34 proc. badanych spodziewa się ich wolniejszego wzrostu, a około 31 proc. badanych sądzi, że ceny w najbliższych miesiącach będą rosły w dotychczasowym tempie. Pomimo że ogólny wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów wykazuje tendencję do spadku od blisko roku, to jego poziom jest ciągle wysoki i zdecydowanie wyższy od średniej dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej - zaznaczyli analitycy.
Wskazali, że wśród przedstawicieli przedsiębiorstw oczekiwania co do wzrostu cen również systematycznie obniżają się.
"Wśród badanych menadżerów przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego przybywa nawet tych, którzy planują w najbliższym czasie obniżenie cen. Nastroje takie dominują w przemyśle drzewnym i papierniczym oraz wśród producentów metali i wyrobów niemetalicznych. Spowodowane jest to w dużej mierze spadkiem cen surowców na światowych rynkach oraz kurczeniem się popytu" - zauważyli eksperci.
REKLAMA
Tańsze surowce
Dodali, że indeks cen surowców publikowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy systematycznie spada od jesieni ubiegłego roku. Ceny surowców strategicznych, takich jak ropa naftowa i gaz są niższe niż przed inwazją Rosji na Ukrainę. Ceny żywności i nawozów sztucznych również spadają, choć z pewnym opóźnieniem w stosunku do cen surowców przemysłowych.
"Powyższe czynniki ograniczają tempo wzrostu cen zarówno producentów (PPI) jak i cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI). Proces ten jednak ma swe ograniczenie po stronie kosztów, jakie ponoszą przedsiębiorcy. Rosną bowiem jednostkowe koszty pracy, zaś wieloletnia zapaść w inwestycjach powoduje, że koszty utrzymania i konserwacji maszyn są również coraz wyższe. Wzrost tych kategorii kosztów, w warunkach kurczących się rynków zbytu, mocno ogranicza rentowność prowadzonej działalności gospodarczej, co skutkować może podnoszeniem cen do poziomów, które klient jest w stanie zaakceptować" - stwierdzili analitycy.
Możliwe obniżki stóp
W kontekście niższych oczekiwań inflacyjnych możliwe są obniżki stóp procentowych NBP. Ekonomiści mBanku ustosunkowali się do tej kwestii w notatce:
"Prezes Glapiński oficjalnie zakończył cykl podwyżek i zapowiedział obniżki, jeśli inflacja spadnie poniżej 10%, a RPP będzie miała pewność, że będzie dalej opadać. Drugie założenie projekcja spełnia w całej rozciągłości. Kluczowy wydaje się nie tyle pułap, na którym wylądujemy, ale sama trajektoria. Prawdopodobnie nie bez powodu prezes wspominał, że 5% inflacja nie jest odczuwalna i właściwie obecnie inflacja wynosi zero, bo ceny od 2 miesięcy stoją (sezonowości...). Jednocyfrowy poziom inflacji możemy osiągnąć we wrześniu (...). W tym momencie wystąpi naszym zdaniem pierwsza obniżka stóp w skali 25pb. RPP obiecała ostrożne podejście, więc szacujemy iż w następnych miesiącach stopy spadną jeszcze 3-4 razy (łączna skala luzowania wyniesie 100-125pb). Okno do obniżek zamknie się naszym zdaniem na wiosnę, kiedy inflacja przestanie się szybko obniżać. (...)".
REKLAMA
- Eksperci: gdy płace idą w górę, nie ma klimatu do obniżania stóp z powodu inflacji
- Rozpoczyna się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Co dalej ze stopami procentowymi?
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA