more_horiz
Gospodarka

Jak zaoszczędzić energię elektryczną w domu? Zobacz, co możesz zrobić już dziś

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 12:00
Oszczędzanie energii w domu warto rozpocząć od sprawdzenia, jakie urządzenia najbardziej zwiększają nasz rachunek za prąd. Szczególnie warto zwrócić uwagę na eksploatację takich urządzeń jak: płyta grzewcza, piekarnik, lodówka, pralka i zmywarka.  
Jeśli nadal korzystasz z klasycznych żarówek w swoim mieszkaniu lub domu, powinieneś szybko je wymienić
Jeśli nadal korzystasz z klasycznych żarówek w swoim mieszkaniu lub domu, powinieneś szybko je wymienićFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

W kuchni znajduje się najwięcej urządzeń, które pobierają bardzo dużo energii. Są to przede wszystkim elektryczna płyta grzewcza, piekarnik, lodówka, zmywarka oraz czajnik. Jeżeli mamy starsze urządzenia tego typu, to warto wymienić je na nowsze, które najczęściej zużywają mniej prądu. 

Gotowanie i pieczenie

Używając podczas gotowania na płycie elektrycznej, ceramicznej lub indukcyjnej, pokrywek, można skrócić czas gotowania, a dzięki temu zużywać mniej prądu. Kilka minut przed zakończeniem gotowania warto czasami wyłączyć grzanie na płycie. Używając jednocześnie odpowiednich garnków, według różnych szacunków można w ten sposób zaoszczędzić nawet około 30% energii zużywanej do przygotowania posiłków.

Podczas pieczenia ciasta lub innej potrawy w piekarniku starajmy się nie otwierać go niepotrzebnie, gdyż przy takiej operacji ucieka dużo ciepła, które urządzenie musi ponownie wytworzyć. Warto wybierać piekarniki z termoobiegiem i korzystać z tej funkcji. Dzięki niej wnętrze piekarnika szybciej się nagrzewa. Również i w tym przypadku można wyłączyć piekarnik kilka minut przed zakończeniem pieczenia, bo zgromadzone wcześniej ciepło w zupełności wystarczy, aby potrawa się dopiekła. W ten sposób można zaoszczędzić znaczny procent energii.

Lodówka

Wyjmując jedzenie z lodówki, otwierajmy drzwi niezbyt szeroko i na krótko. Warto sprawdzać, czy dobrze zamknęliśmy drzwiczki. Niedomknięta lodówka zużywa więcej prądu, aby ochłodzić ciepłe powietrze, które wpada do jej wnętrza przez uchylone drzwi. Lodówkę należy ustawić z dala od źródeł ciepła - przede wszystkim od grzejnika, płyty gazowej lub elektrycznej i piekarnika. Musi ona mieć też zapewnioną, szczególnie z tyłu, odpowiednią przestrzeń. Brak bowiem wentylacji spowoduje wydłużenie cykli pracy agregatu, przez co lodówka może zużywać nawet kilka razy więcej energii.

Należy pamiętać także o tym, aby nie wkładać ciepłych potraw do lodówki. Z kolei jeśli chcemy rozmrozić produkty z zamrażalnika, to włóżmy je do lodówki, oczywiście odpowiednio wcześniej. Dzięki temu, że są bardzo zimne, będą odbierać ciepło z jej wnętrza - odciążą pracę agregatu i pozwolą zmniejszyć zużycie energii.

Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, to albo zwiększmy temperaturę w środku o 1-1,5 stopnia, albo decydujemy się na całkowite wyłączenie lodówki, jeśli jest taka możliwość (nie zostawmy w środku jedzenia). Należy pamiętać także o regularnym jej rozmrażaniu.

Zmywarka i gotowanie wody

W przypadku zmywarki istotne jest, aby uruchamiać ją dopiero po pełnym załadowaniu. Przy większych rodzinach jest to mniejszy problem. Generalnie, jeśli to możliwe, korzystajmy z programu EKO, który umożliwia zmniejszenie zużycia energii przez zmywarkę o mniej więcej 30 proc.

W czajniku elektrycznym gotujmy dokładnie tyle wody, ile potrzebujemy. Czas gotowania będzie krótszy, a zużycie energii znacznie mniejsze. Usuwanie kamienia z czajnika również zmniejszy pobór energii, nawet o 10 proc. Jeżeli w domu posiadamy piecyk gazowy, to warto się zastanowić nad gotowaniem wody na gazie.

Pranie i sprzątnie

Jeśli praca pralki ma być ekonomiczna, to trzeba włączać ją dopiero wtedy, gdy zbierzemy tyle ubrań, aby załadować ją do pełna. Lepiej unikać programów z wysoką temperaturą, gdyż najwięcej energii pralka zużywa do podgrzania wody. Do prania przy użyciu detergentów na ogół wystarczy 40 stopni C. Koniecznie więc należy korzystać z krótszych programów i niższych temperatur, zwłaszcza jeśli ubrania wymagają jedynie odświeżenia. 

Odkurzacz i żelazko

Większość odkurzaczy ma już możliwość płynnej regulacji mocy ssania. Okazuje się, że rocznie przy wykorzystaniu tej możliwości możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. To od nas będzie zależało, kiedy będziemy odkurzać z maksymalną mocą ssania, a kiedy ją zredukujemy.

Starajmy się nie prasować pojedynczych ubrań. Lepiej poczekać aż zbierze się ich więcej. Dostosowujmy temperaturę do rodzaju tkaniny. Należy także skupić swoją uwagę na prasowaniu i nie odchodzić od żelazka, zwłaszcza jeśli nie posiadamy urządzenia z czujnikiem dotyku.

Bojlery na wodę

Bojler na wodę funkcjonuje w wielu mieszkaniach, które nie korzystają z miejskiej sieci albo lokalnej kotłowni. Jest jednocześnie jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń. Warto więc zamontować na kranach np. perlator, który napowietrza strumień wody i mamy wrażenie większego jej ciśnienia przy wyraźnie niższym jej zużyciu. Przy dłuższej naszej nieobecności w domu warto wyłączać bojler.   

Jak oszczędzić na oświetleniu

Najprostszym sposobem jest dobre wykorzystanie światła dziennego. Szczególnie jeśli pracujemy zdalnie. Warto wtedy tak zorganizować przestrzeń w swoim domu, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne w dzień promienie słoneczne. Warto m.in. zrezygnować z ciężkich, zacieniających zasłon, które jednocześnie często zasłaniają kaloryfery. Zamiast tego warto wybrać rolety rzymskie, dzięki którym sami będziemy kontrolować ilość światła, która wpada do pokoju.

Jeśli nadal korzystasz z klasycznych żarówek w swoim mieszkaniu lub domu, powinieneś szybko je wymienić. Żarówki energooszczędne zużywają o wiele mniej prądu. Diody LED, które są teraz dostępne również dla wszystkich popularnych rodzajów oświetlenia, charakteryzują się najniższym poborem mocy przy tej samej jasności. Ponadto lampy LED mają dłuższą żywotność, dzięki czemu przy zakupie oszczędzasz więcej niż dwukrotnie.

Jeżeli wychodzimy z danego pomieszczenia, pamiętajmy o wyłączaniu światła. Jeśli chcesz oświetlić dom od zewnątrz, zdecyduj się na instalację reagującą na ruch, tzw. czujniki ruchu i zmierzchu. Wyłącz światła w przełącznikach, czyli diody, które umożliwiają ich odnalezienie w ciemności.

Inne możliwości oszczędności

Niezależnie od tego, czy korzystamy z ogrzewania elektrycznego czy nie, to warto sprawdzić szczelność okien i drzwi. Jeżeli nie korzystamy z danego pomieszczenia, to warto obniżyć temperaturę o kilka stopni. Za kaloryferami można również zamontować specjalne ekrany, które odbijają ciepło. Przede wszystkim zaś nie zasłaniajmy ich bez potrzeby.  

Ładowarka do telefonu komórkowego czy do laptopa pobiera prąd nawet wtedy, gdy nie jest podłączona do urządzenia, ale znajduje się w kontakcie. W związku z tym, aby zaoszczędzić prąd, wystarczy ją odłączyć na czas, kiedy nie jest używana i potrzebna.

Warto sprawdzić, które urządzenia możemy wyłączyć całkowicie z sieci, aby nie pozostawiać ich w trybie stand-by. Urządzenia znajdujące się w "stanie uśpienia" również pobierają prąd. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu - choć telewizor nie działa, to wciąż pobiera energię elektryczną. To samo dotyczy dekoderów, a często też anten TV, które wymagają dodatkowego zasilenia.  

Można kilka takich urządzeń z funkcją stand-by podłączyć do listwy zasilającej, która posiada kilka gniazdek. To rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli szybko i wygodnie odłączyć od prądu wszystkie podłączone do niego urządzenia za pomocą jednego przycisku znajdującego się na listwie.

Na noc, na weekend i przed wyjazdem na urlop powinniśmy wyłączać większość urządzeń: telewizor, DVD, dekoder TV, konsolę do gier, kino domowe, komputer, modem lub router domowej sieci komputerowej, głośniki komputerowe czy drukarkę. 

Czytaj także:

Polskieradio24.pl/morizon.pl/murator.pl/300gospodarka.pl/forum-energii.eu/mk