more_horiz
Gospodarka

Minister Moskwa: Tusk nie wdrożył dyrektyw o ochronie powietrza i wód. Zrobił to rząd PiS. "Widać, wyrzuty sumienia męczą"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 09:33
Donald Tusk ze swoim rządem nie wdrożył dyrektywy wodnej ani azotanowej dotyczących ochrony wody - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, iż w latach 2007-2015 nie było monitoringu jakości powietrza, czy programu antysmogowego w Polsce. Zmiany w tym zakresie wprowadził dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Minister Anna Moskwa wytknęła rządowi Donalda Tuska, że TSUE stwierdził m.in. brak programu na rzecz jakości powietrza w latach 2007-2015
Minister Anna Moskwa wytknęła rządowi Donalda Tuska, że TSUE stwierdził m.in. brak programu na rzecz jakości powietrza w latach 2007-2015Foto: Shutterstock/ Maritxu

W niedzielę wieczorem szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa na platformie X (dawniej Twitter) odniosła się do niektórych wypowiedzi Donalda Tuska z marszu Koalicji Obywatelskiej. Lider PO mówił m.in., że PiS, który "zatruwa nam nasze powietrze, wody, ziemię, to nie jest Polska".

"Donald Tusk znowu w Warszawie o powietrzu i wodzie. Widać wyrzuty sumienia męczą. Oto fakty. 1. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził za lata 2007-2015 brak monitoringu powietrza, brak informacji do obywateli o powietrza i brak programu na rzecz jakości powietrza. 2. Donald Tusk ze swoim rządem nie wdrożył dyrektywy wodnej ani azotanowej dotyczących ochrony wody" - napisała Anna Moskwa.

Działania w zakresie czystego powietrza

Przypomniała, że to rząd PiS wdrożył wzorcowe monitorowanie powietrza i antysmogowy program "Czyste powietrze", w którym złożono wnioski o dotacje na 17,5 mld zł.

Minister klimatu i środowiska dodała, że rząd wdrożył ponadto unijne dyrektywy - wodną w 2017 i azotanową w 2018. "Otwieramy ekopracownie w każdym powiecie. Podwoiliśmy nakłady budżetowe na ochronę środowiska. I kto prawdziwie troszczy się o środowisko? Liczą się fakty" - podsumowała.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib