more_horiz
Gospodarka

Polski Ład w gospodarce: 10 ważnych zmian dla pracowników, emerytów i przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 16:54
Dziesięć projektów ustaw na sto najbliższych dni zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu chce do końca września przygotować i przeprowadzić dziesięć ustaw obejmujących m.in. obszary gospodarki, dotyczących zmian, które zaproponowano w Polskim Ładzie. Korzystne zmiany obejmą 18 mln podatników - pracowników, emerytów, przedsiębiorców, firmy.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: zeljkodan/Shutterstock.com

Mateusz Morawiecki powiedział, że w ten sposób jego rząd pokaże swoją wiarygodność i skuteczność, a także sprawiedliwy porządek społecznego dynamicznego rozwoju.


Posłuchaj
00:21 premier 1.mp3 Dziesięć projektów na sto najbliższych dni zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu chce w tym czasie przygotować i przeprowadzić dziesięć projektów, które zaproponowano w Polskim Ładzie./IAR/.

 


pit podatki 1200.jpg
Premier zapowiada zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł

Polski Ład to program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on przeznaczenie 7 procent PKB na zdrowie, obniżkę podatków dla większości Polaków, w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, wprowadzenie emerytury bez podatku do 2500 złotych, a także liczne inwestycje, które wygenerują 500 tysięcy nowych miejsc pracy oraz wprowadzenie gwarancji państwa na wkład własny do kredytów mieszkaniowych.


Posłuchaj
00:13 premier 2.mp3 Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy, który rządząca formacja przedstawiała w zeszłym miesiącu. Jego główne założenia to między innymi: reforma systemu podatkowego, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, większe wsparcie dla rodzin i program mieszkaniowy./IAR/.

 

10 nowych ustaw zmieniających podatki dla pracowników i emerytów, zwiększających nakłady na służbę zdrowia

Dziesięć projektów przedstawił rzecznik rządu Piotr Mueller. Będą to ustawy dotyczące 30 tysięcy kwoty wolnej od podatku dla wszystkich podatników, emerytury do 2,5 tysiąca złotych wolnej od podatku, zniesienia limitów do lekarzy specjalistów i zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 procent PKB.


Posłuchaj
00:26 doradca.mp3 Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Sałek powiedział, że zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego w najbliższym czasie zostaną przedstawione propozycje zmian w systemie podatkowym. Doradca prezydenta na antenie Polskiego Radia 24 zaznaczył, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zostaną one opublikowane najpóźniej do końca wakacji.

 

Korzystne zmiany dla budujących domy, dla rolników, opiekunów dzieci i osób starszych

Ustawy uregulują również takie kwestie jak pokrycie wkładu własnego w kredytach hipotecznych, możliwość wybudowania domu do 70 metrów kwadratowych bez zbędnych formalności, wprowadzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i Programu Inwestycji Strategicznych, jak również wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia w bezpośredniej sprzedaży dla rolników. W Polskim Ładzie znajdzie się również plan budowy Małych Centrów Nauki Kopernik.


mateusz morawiecki premier 1200 free tt.jpg
10 projektów na 100 dni. Premier: chcemy pokazać konkret i wiarygodność Polskiego Ładu


Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polski Ład jest wizją szybkiego rozwoju Polski i sposobem na dogonienie rozwiniętych krajów Unii Europejskiej.

Podczas inauguracji konferencji poświęconej zagadnieniom Polskiego Ładu szef rządu zapowiedział, że w ciągu stu dni poznamy projekty konkretnych ustaw związanych z programem społeczno-gospodarczym zaprezentowanym przez Zjednoczoną Prawicę.

Korzystne zmiany dla 18 mln podatników

Szef rządu określił Polski Ład jako program korzystny pod względem progresji podatkowej dla 18 milionów Polaków. Zmiany mają również pozytywnie wpłynąć na polski rynek pracy.


shutterstock_podatki-1200.jpg
Rząd chce wesprzeć rynek kapitałowy i inwestorów. Proponuje m.in. pakiet nowych ulg dla firm

„Chcemy, żeby ci, którzy wykonują realną pracę, pracowali na umowę o pracę, żeby nie było fikcyjnego samozatrudnienia, albo fikcyjnych umów zlecenie lub o dzieło. Chcemy doprowadzić do urealnienia rynku pracy” - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Podatki – kwota wolna od podatku podniesiona do 30 tys. zł

Wśród dziesięciu kluczowych obszarów zmian premier Morawiecki wymienił między innymi reformę systemu podatkowego. Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tysięcy złotych i będzie to jeden z wyższych pułapów w Europie.


Posłuchaj
00:26 premier.mp3 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "za moment" do Sejmu trafi projekt ustawy podnoszący kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Szef rządu poinformował o tym podczas konferencji w Sochaczewie./IAR/.

 

Emerytury – świadczenie do 2,5 tys. zł bez podatku PIT

- Po drugie to emerytura bez podatku do 2,5 tysiąca złotych. To dla emerytów, którym jesteśmy winni wdzięczność - mówił szef rządu.

Zapowiedział również zniesienie limitów do lekarzy specjalistów oraz podniesienie wydatków na służbę zdrowia do poziomu 7 procent PKB.

Nowe środki mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polski Ład wzmocni polską klasę średnią, i zaznaczył, że podniesienie kwoty wolnej od podatku zwiększy siłę nabywczą podatników. Będzie to miało pozytywne skutki również dla przedsiębiorców, bo wzrośnie liczba klientów na produkty i usługi na polskim rynku.

Korzystna zmiana dla płacących podatek ryczałtowy

Wśród propozycji ustaw dotyczących systemu podatkowego ma znaleźć się również propozycja zmian w zasadach płacenia podatku ryczałtowego. Będzie ona skierowana głównie do mniejszych przedsiębiorców zarabiających nie więcej niż 10 tysięcy złotych miesięcznie.


Posłuchaj
05:16 Blazej-Polski ład.mp3 O ułatwieniach i ulgach podatkowych dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu, zapowiadanych przez resort finansów, mówił w radiowej Jedynce wiceminister finansów Jan Sarnowski.(Błażej Prośniewski, Polskie Radio).

 

Premier zapowiedział, że wszystkim przedsiębiorcom zarabiającym do 10 tys. zł, którym nie opłaca się rozliczanie wg skali podatkowej lub podatku linowego, zaoferowany zostanie ryczałt, czyli podatek przychodowy.


"Dla tych, co zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie, mam propozycję – zastanówcie się, czy nie lepiej przejść na ryczałt. Bo obniżamy stawki. Dla wielu zawodów kreatywnych, dla lekarzy czy pielęgniarek, którzy są na działalności, obniżamy stawki z 17 proc. dla 14 proc. Tym, którzy są na stawce 15 proc., np. dla informatyków, obniżamy stawki do 12 proc." – powiedział Morawiecki.


Przypomniał także, że zostały podniesione limity przychodów, do których można rozliczać się ryczałtem.

„Ten ryczałt, z którego od początku tego roku skorzystało 65 tys. przedsiębiorców, od stycznia tego roku podnieśliśmy z 250 tys. euro do 2 mln euro, czyli do 9 mln zł. To nie są małe obroty, także dla sklepów, także dla innych branż, warsztatów, wolnych zawodów. Do 9 mln zł przychodów można skorzystać z ryczałtu” – powiedział Morawiecki.

Obniżenie limitów dochodowych dla przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział znaczące obniżenie limitów dochodowych dla przedsiębiorców. Ma to skłonić mniejsze firmy płacące 19-procentowy podatek liniowy do przechodzenia na podatek ryczałtowy.

Stawka 17-procentowa podatku ryczałtowego zostanie zmniejszona do 14 procent, a przedsiębiorcy płacący według stawki 15-procentowej skorzystają z obniżki podatku do 12 procent.

Szef rządu przypomniał również, że w tym roku z 250 tysięcy euro do 2 milionów euro podniesiono limit obrotów upoważniający do rozliczania podatku ryczałtem.

Większe inwestycje w systemy wodno-kanalizacyjne, modernizację kolei

Premier Morawiecki dodał, że Polski Ład będzie oznaczał znaczące zwiększenie inwestycji między innymi w systemy wodno-kanalizacyjne, w drogi oraz w modernizację kolei.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również ustawę dotyczącą Małych Centrów Kopernik. Podkreślił jednocześnie, że polski rozwój ma być oparty na innowacyjnościach, które zapewnią, że Polska będzie konkurowała z najlepszymi. Ma to przynieść znaczący wzrost wynagrodzeń Polaków.

„Wynagrodzenia przez ostatnie pięć lat urosły o około 25 procent. Nigdy nie było wcześniej takiej pięciolatki. Nigdy nie było takiego okresu, kiedy był tak szybki przyrost wynagrodzeń brutto i jeszcze szybszy - netto, bo przecież dwa lata temu obniżyliśmy już podatki dla 24 milionów Polaków” - mówił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też ułatwienie dostępu do wiedzy.

„Rozwój nauki, rozwój techniki, rozwój polskiej innowacyjności poprzez demokratyzację dostępu do polskiej nauki. To są te Małe Centra Nauki Kopernik, które chcielibyśmy w każdym powiecie, żeby we wszystkich zakątkach Polski młodzi, zdolni Polacy czuli, że mają przestrzeń do rozwoju” - mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że realizacja Polskiego Ładu oznacza także utworzenie ponad 500 tysięcy nowych miejsc pracy dla Polaków w kraju, ale również dla tych powracających z zagranicy. Nowe miejsca pracy mają powstać w ciągu najbliższych kilku lat poprzez przyciąganie inwestycji polskich i zagranicznych, jak również tworzenie dobrych warunków do inwestowania w Polsce.

IAR, PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem