Szybko przybywa nowych mieszkań w Warszawie. Najwięcej na obrzeżach miasta

W Warszawie szybko obecnie przybywa mieszkań. Szybko choć nierównomiernie. Nowe domy buduje się przede wszystkim na obrzeżach stolicy, gdzie najtaniej i najszybciej deweloperzy otrzymują zgody władz dzielnicy.

2015-10-22, 12:20

Szybko przybywa nowych mieszkań w Warszawie. Najwięcej na obrzeżach miasta
Nowe mieszkania buduje się przede wszystkim na obrzeżach stolicy. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O rynku mieszkań w Warszawie mówił w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki: Paweł Putkowski, prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Najszybciej o taką zgodę jest w Ursusie, na Targówku, Ochocie, Ursynowie, a najgorzej jest na Ursynowie. Uzyskanie zaś takiej zgody jest bardzo ważne z punktu widzenia całego procesu budowy.

- To bardzo opóźnia proces budowy. To są miesiące, które liczymy do całej długości prowadzonej inwestycji. Z całą pewnością również podraża ten proces, bo w większości przypadków ten moment uzyskiwania warunków zabudowy, czy pozwolenia na budowę to jest moment, kiedy deweloper już kupił grunt, już wydał pieniądze - mówi Paweł Putkowski, prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Na przedmieściach dużo taniej i coraz lepiej

Jak mówi gość radiowej Jedynki, od lat w Warszawie najbardziej pożądanymi lokalizacjami są Mokotów i Żoliborz, które są jednak jednocześnie najdroższe.

Ekspert dodaje, że niska cena przestała być jedynym walorem lokali mieszkalnych na obrzeżach Warszawy.

REKLAMA

- Te projekty, które powstają w młodych dzielnicach, najbardziej się rozwijających, tak jak m.in. Ursus, mają dostęp do infrastruktury, przedszkoli, sklepów, przychodni. Są one duża bardziej oddalone od centrum miasta – mówi Paweł Putkowski.

Nowe mieszkania kupują przyjezdni

Warszawa, jak zaznacza ekspert, rośnie dzięki przybyszom z innych miast.

- Patrząc na ilość sprzedawanych mieszkań i to, kto je kupuje, to zdecydowanie można powiedzieć, że ta część klientów, która zmienia swoje mieszkania na większe, w innej dzielnicy, to jest zdecydowanie mniejszy procent. Najwięcej kupujących to ci, którzy do Warszawy przyjeżdżają z innych miast – mówi Paweł Putkowski.

Coś, co może zdziwić zarówno mieszkańców Warszawy, jak i turystów to fakt, że w ostatnim dziesięcioleciu największy odsetek nowo wybudowanych domów stanowią budynki mieszkalne. Jeżdżąc po stolicy, ma się wrażenie, że powstają tu wyłącznie biurowce.

REKLAMA

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej