Program Mieszkanie plus: budowa 75 tys. mieszkań wygeneruje 400 tys. miejsc pracy
Jak szacuje resort inwestycji i rozwoju, jeśli dzięki programowi Mieszkanie Plus powstanie 75 tys. nowych mieszkań, to przełoży się to na 400 tys. nowych miejsc pracy w budownictwie.
2018-02-13, 17:54
Dzięki programowi polska gospodarka powiększy się ponadto o ok. 2 mld zł dodatkowego kapitału.
W tym tygodniu na Radzie Mieszkalnictwa prezentacja specustawy mieszkaniowej
W tym tygodniu na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa zostanie zaprezentowana tzw. specustawa mieszkaniowa, która ma przyspieszyć proces inwestycyjny dot. budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus - zapowiedział we wtorek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
REKLAMA
Specustawa ma skrócić proces inwestycyjny w budownictwie
Soboń w audycji w radiu Wnet powiedział, że specustawa ma rozwiązać zbyt długi proces inwestycyjny w naszym kraju. Podkreślił, iż "to, że procedury trwają długo wpływa m.in. na koszty realizacji projektów inwestycyjnych".
Dzięki specustawie ma się zwiększyć podaż gruntów
− Moim zdaniem jeśli mówimy o tym, że chcemy, żeby tych mieszkań było więcej, nie tylko w programie Mieszkanie plus, ale w ogóle jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe w różnych formach realizacji tych inwestycji, to musimy zwiększyć podaż gruntów" - dodał. Zaznaczył, że "to absolutnie kluczowe zadanie i temu służyć ma specustawa.
Przypomniał, że obecnie uzyskanie pozwolenia na budowę trwa ok. pięciu lat, a specustawa skróci ten czas od pół roku do roku. "Chcemy go radykalnie skrócić, radykalnie uprościć realizację inwestycji, jeśli chodzi o procedury tak, żeby w przypadku realizacji celu jakim jest dostępne cenowo budownictwo mieszkaniowe, uwolnić wszystkie tereny w miastach, które mogą być wykorzystane" - tłumaczył wiceminister.
Budowane w ramach programu mieszkania z dostępem do infrastruktury
Zaznaczył, że budowa takich mieszkań musi odbywać się "przy określonych standardach urbanistycznych". "Chcemy budować z dostępem do odpowiedniej infrastruktury społecznej, drogowej, żeby to nie były takie budowy, które dzisiaj często straszą wokół miast, ale żeby to była pełna infrastruktura o określonym standardzie na potrzeby mieszkaniowe w ramach mieszkań dostępnych cenowo, mieszkań czynszowych" - wyjaśnił.
Ułatwienia dla inwestorów zaangażowanych w rządowy program
Soboń zaznaczył, że ułatwienia będą dotyczyły tych inwestorów, którzy będą chcieli budować w ramach programu rządowego. Jego zdaniem to nada priorytet temu programowi. "To jest element interwencji, która jest adresowana. Nie ma dzisiaj przeszkód w realizacji inwestycji komercyjnych. To jest biznes" - ocenił.
Program Mieszkanie Plus ma uzupełnić rynek budownictwa mieszkaniowego, ale go nie zastąpi
"Nadal będzie istniał wysoki segment rynku, mieszkania drogie, mieszkania atrakcyjnie położone, czy o wysokim standardzie, ale chcemy również dać szansę na inwestycje kapitału w ramach naszego programu mieszkaniowego. Zdajemy sobie sprawę, że bez kapitału prywatnego nie możemy mówić o budowie tak istotnie większej liczby mieszkań. Samo państwo, sam BGKN, tak dużej liczby mieszkań, jak byśmy chcieli, nie wybuduje" - podkreślił.
Rząd planuje uproszczenia dla inwestycji, nie tylko budowlanych, w nowym Kodeksie budowlanym
Dodał, że rozwiązania dla pozostałych inwestorów będą zawarte w nowym Kodeksie budowlanym. "To będzie nasz priorytet, żeby usprawnić proces inwestycyjny w ogóle, nie tylko jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe" - mówił.
Zdaniem wiceministra ustawa pozwoli wybudować więcej mieszkań rocznie. "W ten sposób zwiększymy zasób mieszkaniowy na rynku o mieszkania, które będzie można wynajmować zgodnie z tymi zasadami, które zaproponowaliśmy w programie Mieszkanie plus i taka skala dodatkowych mieszkań, naszym zdaniem, jest w stanie wywołać ten efekt społeczny (...) i gospodarczy" - mówił.
Dzięki Mieszkaniu Plus powstanie 400 tys. nowych miejsc pracy w budownictwie
Wyjaśnił, że jeżeli w ramach Mieszkania plus rocznie wybuduje się ok. 75 tys. mieszkań, to da to 400 tys. nowych miejsc pracy w budownictwie i ok. 2 mld zł dodatkowego kapitału zainwestowanego w polską gospodarkę. "Jeśli byśmy uzupełnili rynek o taką podaż mieszkań przy interwencji państwa, to, moim zdaniem, całkowicie zmienilibyśmy sytuację na tym rynku z dużo większą korzyścią dla konsumentów" - podsumował.
Od stycznia za budownictwo odpowiada resort infrastruktury
W styczniu w wyniku rekonstrukcji rządu nowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przejęło nadzór nad działaniami operacyjnymi związanymi z budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem. Wcześniej za te sprawy odpowiedzialny był resort infrastruktury i budownictwa, który po rekonstrukcji został zlikwidowany.
Mieszkanie Plus priorytetem premiera
Premier Mateusz Morawiecki przejął natomiast bezpośredni nadzór nad realizacją programu Mieszkanie plus. W związku z tym powołał Radę Mieszkalnictwa.
W skład Rady - obok premiera - weszli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.
REKLAMA
Działalność Rady ma nadać inwestycjom mieszkaniowym rządu najwyższy priorytet.
NRG, PAP, jk
Polecane
REKLAMA