more_horiz
Gospodarka

PKP Intercity obniży ceny biletów od 1 marca. Sprawdź, ile zapłacisz za przejazd do Krakowa czy Trójmiasta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 15:57
Ceny bazowe na połączenia kolejowe w kategorii TLK i IC będą niższe od obecnie obowiązujących średnio o około 11 procent, w kategorii EIC i EIP zaś - o około 15 procent. Zobacz, ile od 1 marca zapłacisz za bilety na najbardziej popularnych trasach. 
Wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 r.
Wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 r. Foto: Shutterstock/Dizfoto

Spółka wyjaśniła, że wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract).

Przewoźnik podkreślił, że ceny biletów wracają tym samym do poprzedniego poziomu. Od 11 stycznia obowiązuje nowy cennik biletów PKP Intercity. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów przewoźnik uzasadnił wzrostem cen prądu.

Ceny biletów

Zgodnie z przedstawionym przez PKP Intercity cennikiem za bazowy bilet w drugiej klasie na trasie Warszawa-Trójmiasto od 1 marca za TLK/IC zapłacimy 71 zł, za EIC - 149 zł, a za EIP (Pendolino) - 169 zł.  

Ceny biletów po obniżce. Trasa Warszawa - Trójmiasto.
Ceny biletów po obniżce. Trasa Warszawa - Trójmiasto.

Oczywiście obowiązują również niższe ceny jeżeli zarezerwujamy bilet dużo wcześniej, a także ustawowe zniżki. Jeżeli interesuje nas wyjazd do Krakowa to z Warszawy to za bilet w TLK/IC zapłacimy 68 zł zł, EIC - 149 zł, a za EIP (Pendolino) - 169 zł.

Ceny biletów po obniżce. Trasa Warszawa - Kraków.
Ceny biletów po obniżce. Trasa Warszawa - Kraków.

Podróż Warszawa-Katowice, zgodnie z tym, co przedstawił przewoźnik, będzie kosztować tyle samo co do Krakowa, czyli odpowiednio: 68 zł, 149 zł i 169 zł. 

Ceny biletów po obniżce. Trasa Warszawa - Katowice.
Ceny biletów po obniżce. Trasa Warszawa - Katowice.

Podróżny jadący z Warszawy do Poznania ma do wyboru bilet w TLK/IC za 69 zł lub EIC za 149 zł. 

Ceny biletów po obniżce. Trasa Warszawa - Poznań.
Ceny biletów po obniżce. Trasa Warszawa - Poznań.

Dzięki zróżnicowanym progom promocyjnym możliwe jest np. kupienie biletu na połączenie EIP obsługiwane pojazdem Pendolino na trasie Warszawa - Kraków czy Warszawa - Gdańsk nawet za 49 zł, a w pociągach kategorii TLK i IC już za 19 zł.

Obniżone zostają pozostałe bilety 

Firma poinformowała ponadto, że wraz z cenami biletów jednorazowych obniżone będą także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psów oraz bagażu.

Jednocześnie spółka przekazała, że osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.

Wsparcie rządowe 

PKP Intercity przypomniało, że przedmiotem obowiązującej między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury umowy jest świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021–2030.

Jak pod koniec stycznia tego roku poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, w tym roku w ramach umowy PSC PKP Intercity otrzyma 1 mld 290 mln i dodatkowo 575 mln z budżetu.

Zwiększenie rekompensaty

Przewoźnik wyjaśnił we wtorek, że zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający ze zwyżki cen energii elektrycznej. W 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie 1,5 mld zł brutto.

PKP Intercity oferuje podróże czterema kategoriami pociągów. Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) to połączenia ekonomiczne, zaś Express InterCity (EIC) i obsługiwane pojazdami Pendolino Express InterCity Premium (EIP) to połączenia ekspresowe. Największą popularnością cieszą się pociągi TLK i IC - w 2022 roku wybrało je ponad 90 proc. osób podróżujących z PKP Intercity.

Spółka przypomniała, że ceny biletów na przejazdy z PKP Intercity kształtowane są dynamicznie - oznacza to, że cena biletu nie jest zależna od wyprzedzenia, z jakim kupowany jest bilet. Dostępność poszczególnych biletów promocyjnych zależy od popularności danego pociągu. Oznacza to, że czasami wystarczy wybrać pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, by kupić dużo tańszy bilet.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki informował na konferencji, że najpóźniej do końca lutego ma zostać wdrożony nowy taryfikator biletów PKP zakładający obniżki cen.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk/kor