more_horiz
Gospodarka

Czternasta emerytura. Wiceminister Szwed ujawnił, kiedy nastąpią wypłaty

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 15:35
- Wypłata czternastych emerytur, tak jak w ubiegłym roku, ma nastąpić jesienią - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Świadczenie otrzyma 8,3 mln osób.
Decyzje w sprawie 14. emerytury będą wydawać i wypłacać ją właściwe organy emerytalno-rentowe
Decyzje w sprawie 14. emerytury będą wydawać i wypłacać ją właściwe organy emerytalno-rentoweFoto: Shutterstock/Lucigerma

Wiceminister rodziny i polityki społecznej na konferencji prasowej w Warszawie przypomniał, że w piątek, 26 maja, Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą na stałe wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów tzw. czternastą emeryturę.

Czternastą emeryturę w pełnej wysokości dostaną osoby, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Wyniesie ona 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura. W przypadku osób pobierających wyższą emeryturę działać będzie zasada "złotówka za złotówkę", czyli czternasta emerytura zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł, przy czym kwota czternastki wyniesie co najmniej 50 zł.

Wypłata nastąpi jesienią

Szwed podał, że szacunki mówią, iż z czternastej emerytury skorzysta ok. 8,3 mln osób.

- Przewidujemy, tak jak w ubiegłym roku, że wypłata będzie w jesieni tego roku - poinformował wiceminister.

Łącznie z trzynastą emeryturą, wypłaconą już w kwietniu, wysoką waloryzacją, która była w marcu na poziomie prawie 15 proc. i czternastą emeryturą, łącznie ponad 70 mld zł trafi w tym roku do seniorów - dodał, zaznaczając, że wprowadzono więcej rozwiązań mających wpierać osoby starsze. 

Ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu. Ustawa wprowadza 14. emeryturę jako świadczenie stałe.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA