more_horiz
Gospodarka

Bułgaria przygotowuje skargę przeciwko Gazpromowi za odcięcie dostaw. Wcześniej pozew złożyło PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 10:00
Bułgaria pracuje nad pozwem do sądu arbitrażowego przeciwko Gazpromowi - poinformował bułgarski minister energetyki Rossen Christow. Bułgaria jest jednym z krajów, które po inwazji na Ukrainę odmówiły przejścia na płatności w rublach i Gazprom odciął dostawy surowca.
W 2022 r, w którym Gazprom de facto zaprzestał wykonywania obowiązujących kontraktów wobec 12 europejskich państw
W 2022 r, w którym Gazprom de facto zaprzestał wykonywania obowiązujących kontraktów wobec 12 europejskich państwFoto: Shutterstock/Alexander Chizhenok

Pozwy przeciwko Gazpromowi o złamanie umów złożyły już polski PGNiG, włoski Eni, niemiecki RWE, fiński Gasum, francuski Engie i ukraiński Naftogaz.

Bułgarski minister, powołując się na wewnętrzne analizy, ocenił, że ryzyko, by to Gazprom mógł zwrócić się do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego Międzynarodowej Izby Handlowej w Sztokholmie i sprawę wygrać jest nikłe, ale podkreślił, że nim Sofia wystąpi z żądaniem przeciwko rosyjskiej firmie, musi dokończyć prace analityczne nad wnioskiem.

Bułgaria szacuje kwotę roszczeń

Bułgaria przygotowuje dokumenty przy współudziale doświadczonych międzynarodowych firm i wniosek będzie gotowy w ciągu miesiąca lub dwóch - przekazał szef tamtejszego resortu energetyki.

Minister Christow uznał też, że jest za wcześnie, aby określać kwotę, jakiej Bułgaria może ewentualnie domagać się od Gazpromu.

W 2022 r, w którym Gazprom de facto zaprzestał wykonywania obowiązujących kontraktów wobec 12 europejskich państw, zysk netto koncernu zmniejszył się o ponad 72 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA