ZUS pomaga firmom w prawidłowym interpretowaniu przepisów
Każdy przedsiębiorca, który ma wątpliwości bądź problemy wynikające z rozliczeniem się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i z interpretacją obowiązujących przepisów, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji.
2014-11-06, 20:20
Posłuchaj
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może zwrócić się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji przepisów, co do zakresu i sposobu ich zastosowania.
– Mówimy o interpretacji dotyczącej stanu obecnego lub przyszłego, nie stanu przeszłego. Sprawy, w jakich przedsiębiorca może się zwracać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji, dotyczą ogólnie rzecz ujmując: obowiązków podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotnego, Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Funduszu Emerytur Pomostowych, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i ww. Fundusze – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS.
Co musi zawierać wniosek o interpretację
Takie wątpliwości z interpretacją przepisów ma pracodawczyni, która prowadzi własną działalność gospodarczą.
– Mam firmę, i zatrudniam 16 osób. Trzy z nich pracują na umowę zlecenie gdzie indziej. Czy mam za nie odprowadzać składki do ZUS? Czy mogę wystąpić do ZUS o interpretacje tych przepisów i jak to ewentualnie zrobić?
REKLAMA
Właścicielka firmy może wystąpić o taką interpretację. Listę sytuacji, w których Zakład Ubezpieczeń Społecznych ich nie wydaje, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu. Warto też pamiętać, że wniosek, który przedsiębiorca zamierza złożyć powinien zawierać dokładne dane.
– Siedziby, adresu albo miejsca zamieszkania numeru identyfikacji podatkowej NIP, numeru w rejestrze przedsiębiorców w KRS. Dodatkowo musi też zawierać adres do korespondencji, jeśli jest inny niż siedziba firmy. Jeśli przedsiębiorca działa przez pełnomocnika, to trzeba wskazać dane osobowe pełnomocnika i adres – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS.
Wniosek musi być konstruktywny
Ekspert zwraca też uwagę na ważny element, który jest niezbędny przy składaniu wniosku.
– Pamiętajmy, że występując o interpretację przedsiębiorca daje nam stan, do którego ta interpretacja będzie się odnosiła: czy to obecny, czy to przyszły, i proponowane przez siebie rozwiązania. Czyli tak naprawdę pyta się nas, czy to rozwiązanie, które on proponuje jest do przyjęcia, i czy jest zgodne z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast ZUS potwierdza bądź neguje przyjęte przez przedsiębiorcę rozwiązanie dotyczące ubezpieczeń społecznych – podkreśla Andrusiewicz.
REKLAMA
Gdzie są rozpatrywane wnioski
Warto pamiętać, że wnioski o wydanie pisemnej interpretacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrywane są wyłącznie przez dwa Oddziały, w Gdańsku i Lublinie. Nie oznacza to jednak, że prośba o interpretację złożona w innym oddziale nie zostanie rozpatrzona.
– Przedsiębiorca może złożyć wniosek o interpretację w każdej placówce terenowej ZUS, natomiast dana placówka, zgodnie z właściwością przekaże go do jednego z tych dwóch ww. Oddziałów – informuje Wojciech Andrusiewicz.
Oddział ZUS w Gdańsku wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego Oddziałów w: Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze;
Oddział ZUS w Lublinie wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego Oddziałów w: Bielsku-Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu.
REKLAMA
Interpretacja nie jest bezpłatna
– I jeszcze jedna istotna rzecz. Interpretacja wiąże się z opłatą. Ta opłata za wydanie interpretacji wynosi 40 zł – dodaje ekspert ZUS.
Opłatę należy wnieść w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Co ważne, w przypadku jeśli przedstawiono więcej niż jedno zdarzenie, opłatę należy wnieść w wysokości stanowiącej wielokrotność przedstawionych zdarzeń. W razie nieuiszczenia opłaty wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia. Za datę uiszczenia opłaty uznaje się datę uznania rachunku bankowego ZUS.
Na stronie (www.zus.pl/bip) Biuletynu Informacji Publicznej zamieszczone są wydane przez ZUS indywidualne interpretacje. Oczywiście bez podawania danych wnioskodawcy. Można znaleźć tam treść wniosku oraz wydaną przez ZUS interpretację.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, mb
Podstawa prawna:
- Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz.U. 2013, poz. 672).
- Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 nr 137, poz. 887).
Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA