Po co firmie polisa OC

Nikomu nie trzeba tłumaczyć po co kierowcom polisa OC, dlaczego takie ubezpieczenie potrzebne jest firmie – portal gospodarka.polskieradio.pl zapytał o to Marcina Tarczyńskiego, z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

2014-07-17, 17:53

Po co firmie polisa OC

Posłuchaj

Dlaczego firmy ubezpieczają się w Polsce, tłumaczy Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

Takie polisy przydają się, gdy mamy do czynienia ze zdarzeniami losowymi –katastrofami czy awariami, gdzie np. poszkodowani występują do firmy z roszczeniami, związanymi np. ze skutkami tych zdarzeń. – Dzięki polisie OC możemy uchronić w krytycznych momentach firmę przed dużymi stratami finansowymi, związanymi z koniecznością wypłacania odszkodowań poszkodowanym – mówi Marcin Tarczyński.

Firma z polisy OC wypłaci poszkodowanym odszkodowania

- Jeżeli wskutek awarii, do której doszło w naszym przedsiębiorstwie straty poniosły osoby trzecie, to mają one prawo wystąpić do naszej firmy z wnioskiem o odszkodowanie. Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej, to oczywiście koszty takich wypłat ponosi ubezpieczyciel – mówi Marcin Tarczyński.

– Każda firma może ubezpieczyć się bez większego problemu od skutków jakiejkolwiek awarii czy innych zdarzeń losowych. Największe przedsiębiorstwa  w Polsce, zwłaszcza z branży górniczej czy elektro-energetycznej, są bardzo dobrze ubezpieczone, ich polisy można powiedzieć są „skrojone na miarę”. Opiewają one jednocześnie na bardzo duże kwoty, bo jeżeli dojdzie do dużej szkody, potencjalne straty mogą iść w miliony, a nawet w setki milionów złotych – mówi Tarczyński.

REKLAMA

Podaje przykład sprzed 16 lat, gdzie  wskutek awarii w jednej z elektrowni wszystkie odszkodowania przekroczyły 200 milionów złotych.

Firma też otrzyma odszkodowanie w przypadku strat związanych z katastrofą

Jeżeli wyobrazimy sobie duży pożar w zakładzie przemysłowym, to jego skutki mogą być bardzo poważne, włącznie z potrzebą wstrzymania produkcji. W takich sytuacjach działa odpowiednie ubezpieczenie, które pokrywa tego rodzaju straty.

Często dochodzi do zniszczenia mienia. W tym wypadku też może zadziałać odpowiednie ubezpieczenie.

Kto się w Polsce ubezpiecza?

- Generalnie ubezpieczają się wszystkie firmy i te małe i te duże. Jednak te pierwsze ubezpieczają się częściej, i na większe kwoty. Zdają sobie one  lepiej sprawę z tego, czym jest zarządzanie ryzykiem. W małych firmach mamy do czynienia najczęściej z polisami obowiązkowymi – mówi Tarczyński.

REKLAMA

Jak zaznacza ekspert, małe firmy ubezpieczają się na mniejsze kwoty i często takie ubezpieczenie nie pokrywa szkody.

– Mieliśmy taki przypadek, kiedy doszło do zalania dysków pamięci sąsiadującej firmy. Kwota ubezpieczenia nie pokrywała strat polegających na utracie danych intelektualnych, jedynie rekompensowała koszty zniszczonych nośników – mówi Marcin Tarczyński.

W przypadku bardzo dużych firm, ubezpieczenia na kwotę setek milionów czy nawet miliardów złotych nie powinny dziwić. Im szersza skala działalności i im ryzykowniejszy biznes, tym prawdopodobieństwo dużej szkody lub wielu małych w tym samym okresie ubezpieczenia, jest większe.

Wielkie firmy, prowadzące często działalność poza granicami kraju (sprzedaż produktów, podróże służbowe) rozszerzają zakres terytorialny swojego ubezpieczenia, często na cały świat.

REKLAMA

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej