Aż w jednej trzeciej firm łamane są prawa pracowników

Pracodawcy łamią zasady i stosują negatywne praktyki w stosunku do swoich pracowników. Tak twierdzi aż 36% badanych przez firmę Work Servis. Jak mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Dyrektor Działu Rozwoju Rynków Work Servis Krzysztof Inglot, najczęściej pracownicy skarżą się na nierozliczanie nadgodzin i łamanie zasad BHP, a najrzadziej – nieopłacanie składek ZUS i znaczne opóźnienia wypłat.

2014-09-04, 20:17

Aż w jednej trzeciej firm łamane są prawa pracowników
Czasem pracownicy są bezradni.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

W polskich firmach nadal łamie się często prawa pracownicze - jakie najczęściej, mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków firmy Work Service./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

– Przeprowadzone przez naszą firmę badanie pokazuje, że niestety ponad 1/3 zapytanych pracowników dostrzega negatywne praktyki stosowane przez ich pracodawców. 16% respondentów wskazuje na nierozliczanie nadgodzin, 14% - i to jest bardzo niebezpieczne - wskazuje na łamanie zasad BHP. Przecież chodzi tu o bezpieczeństwo pracowników. Co dziesiąty zapytany twierdzi, że jego pracodawca wypłaca część wynagrodzenia nieoficjalnie bez umowy, czyli „pod stołem” – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków firmy Work Service.

Jeśli chodzi o zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenia, to pracownicy skarżą się najczęściej na nierozliczanie nadgodzin (22%). Pracownicy zatrudnieni na etacie narzekają na dyskryminację w miejscu pracy oraz mobbing (15%). Samozatrudnieni najczęściej dostają po prostu wypłatę „pod Stołem” (14%)

– Jeśli spojrzymy na wykształcenie respondentów, to pracownicy posiadający wykształcenie zawodowe częściej niż pozostali dostrzegają praktyki „zatrudniania na czarno” (15%). Na łamanie zasad BHP i narażanie zdrowia w miejscu pracy zdecydowanie najczęściej wskazują osoby, które ukończyły edukację na poziomie podstawowym (24%) – mówi Krzysztof Inglot.

REKLAMA

Równouprawnienie w łamaniu przepisów

76% badanych uważa, że w ich miejscu pracy kobiety i mężczyźni mają takie same możliwości rozwoju kariery. Przeciwnego zdania jest mniej niż 1/5 pracowników.

- Co ciekawe i warto to podkreślić, to mężczyźni częściej niż kobiety uważają, że w ich miejscu pracy kobiety i mężczyźni nie mają zapewnionych równych szans rozwoju kariery zawodowej (odpowiednio 21% i 13%) – podkreśla Krzysztof Inglot.

Czego oczekują pracownicy od swoich pracodawców

- Pracownicy oczekują przede wszystkim tak zwanej przejrzystości, to są kwestie związane z przejrzystą ścieżką podnoszenia kompetencji. Później oczekują jasnej i przejrzystej kontroli czasu pracy oraz zrozumiałej polityki personalnej– dodaje Inglot.

Arkadiusz Ekiert

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej