Pracodawcy: różne kraje, te same problemy
Wzrost gospodarczy i rozwój przedsiębiorczości - to najważniejsze sprawy dla organizacji pracodawców ze 141 krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE).
2014-09-13, 09:21
Posłuchaj
Przedstawiciele organizacji spotkali się w Warszawie. Rozmawiali między innymi o rozwoju organizacji pracodawców w byłych krajach socjalistycznych.
Jak podkreśla Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców Brent Wilton, w ostatnich latach różnice w rozwoju gospodarczym pomiędzy krajami postkomunistycznymi a Zachodnią Europą maleją.
Problem u wszystkich ten sam: wzrost gospodarczy bezrobocie młodych
– Po kryzysie z 2009 roku wspólnym problemem dla pracodawców zrzeszonych w Międzynarodowej Organizacji Pracodawców jest poziom wzrostu gospodarczego, to, czy powstają nowe firmy, a przez to maleje bezrobocie - mówi Wilton. Jak podkresla, ważnym wyzwaniem jest też bezrobocie wśród młodych ludzi i zrównoważenie środków na pomoc społeczną. Więc w różnych krajach te problemy mogą objawiać się w inny sposób, ale dotyczą tych samych spraw.
REKLAMA
25 lat temu Polska przeszła transformację ustrojową. Wtedy też powstała organizacja Pracodawcy RP. Sekretarz Generalny międzynarodowej Organizacji Pracodawców zaznacza, że wymiana doświadczeń Wschodu i Zachodu jest bardzo cenna dla dalszego rozwoju organizacji pracodawców. – Oczywiście nadal są różnice pomiędzy regionami, ale nie są tak jaskrawe, jak to było 25 lat temu – mówi Wilton.
Międzynarodowa Organizacja Pracodawców ściśle współpracuje ze wszystkimi organizacjami członkowskimi. Od lutego polska organizacja Pracodawcy RP uczestniczy w pracach Business 20, które jest ciałem doradczym grupy najbogatszych państw świata G20. – Polscy pracodawcy są szczególnie zaangażowani w to, w jaki sposób określamy kierunki naszych działań w Business 20. To pokazuje poziom zmian, jakie zachodzą cały czas - konkluduje Brent Wilton.
IOE została utworzona w 1920 roku. Uznawana jest za jedyny podmiot działający w imieniu pracodawców na poziomie ponadnarodowym, podejmujący problematykę zatrudnienia i spraw socjalnych. Obecnie IOE zrzesza 148 członków z 141 krajów, w tym, od 1991 roku jako jedyną polską organizację – Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Karolina Mózgowiec
REKLAMA
REKLAMA