SKOK-i zaciskają pasa: mniej pracowników, oddziałów, pożyczek
Wynik finansowy netto ogółem Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) wyniósł 23,4 mln zł w I półroczu 2014 r., wobec straty wysokości 92,7 mln zł rok wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
2014-09-26, 20:39
Posłuchaj
– Na 30 czerwca w Polsce funkcjonowało aktywnie 55 Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, tyle samo co w poprzednim okresie zeszłego roku. Jak widać, stan posiadania został utrzymany przez Kasy, ale w tym czasie zmniejszeniu uległo zatrudnienie, liczba oddziałów i udzielonych pożyczek.
W ciągu roku wielkość zatrudnienia w SKOK zmalała o ponad 15 proc., liczba oddziałów i punktów obsługi skurczyła się z 1 932 do 1 863. O 27,7 proc. mniej udzielono pożyczek – mówi portalowi gospodarka. polskieradio.pl Rzecznik Prasowy Prezesa GUS Artur Satora.
– Jeżeli chodzi o liczbę członków SKOK, to ona wzrosła o 0,5 proc. Przeciętna kasa na koniec czerwca tego roku zrzeszała 48,4 tys. członków. Majątek SKOK-ów mierzony wartością bilansową obniżył się o 0,6 proc. Natomiast w pasywach główną pozycją były rezerwy i zobowiązania, bo wyniosły aż 99,8 proc. ich wartości – mówi Artur Satora.
REKLAMA
Zdaniem gościa portalu, spadające wartości w raporcie świadczą o tym, że w SKOK-ach oszczędniej się w tym ostatnim roku gospodarowało.
SKOK Wspólnota: sąd ogłosił upadłość, ale kredyty trzeba spłacać >>>
– Generalnie możemy powiedzieć, że pozytywnym zjawiskiem jest to, że SKOK-i udzieliły większy wolumen kredytów. Widać też, że SKOK-i, by osiągnąć lepsze wyniki, po prostu „zacisnęły pasa” – mówi Satora.
Wskaźnik poziomu kosztów z całokształtu działalności SKOK-ów w I półroczu 2014 r. ukształtował się na poziomie 97,5% (rok wcześniej 103,7%).
REKLAMA
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA