Droga Lokum Deweloper na GPW wiedzie przez Catalyst
Obligacje nieznanej do tej pory spółki na rynku kapitałowym Lokum Deweloper zadebiutowały na Catalyst. Pozyskane środki z emisji obligacji na poziomie 30 milionów złotych, spółka chce przeznaczyć na inwestycje.
2014-12-18, 17:15
Posłuchaj
Oprocentowanie obligacji jest zmienne i wynosi 6 mies. WIBOR powiększony o marżę 3,8%. Marża jest zmienna w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej spółki może wynosić od 3, 8 – 4, 8% w skali roku. Data wykupu to 31 maja 2016 r.
Jak mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes firmy Bartosz Kuźniar, debiut na Catalyst to zapowiedź wejścia na Giełdę Papierów.
– Rynek Catalyst to dla nas pierwszy krok w kierunku rynku kapitałowego. To zarówno możliwość pozyskania środków już dziś na nasze realizacje, których skala jest coraz większa, ale to także początek dialogu z rynkiem kapitałowym. Przygotowujemy spółkę do debiutu na GPW w połowie przyszłego roku. Chcemy, aby rynek poznał spółkę, bo jest tego warta – mówi prezes Lokum Deweloper Bartosz Kuźniar.
REKLAMA
– Inwestorzy bardzo dobrze oceniają naszą spółkę, która poza wyemitowaniem obligacji nie ma żadnych długów. Co roku generujemy bardzo wysoką rentowność. Nasze obligacje są więc papierami bardzo bezpiecznymi, dodatkowo są zabezpieczonymi na nieruchomościach. Dla inwestorów to pewność, że powierzone nam pieniądze będą dla obu stron procentować – mówi prezes Kuźniar.
Firma Lokum Deweloper działająca na rynku budowlanym we Wrocławiu jest już przygotowana na nową sytuację związaną z polityką kredytową. Przypomnijmy, od nowego roku by dostać kredyt hipoteczny trzeba dysponować już 10-procentowym wkładem własnym.
– Szereg banków już dziś stosuje te zasady ( 10% wkładu własnego). Dlatego my już jesteśmy na to przygotowani. Na razie widzimy w związku z tym stabilną sytuację, ale nie wykluczam, że jeśli dojdzie do dalszego zaostrzenia kryteriów przy udzielaniu kredytów, rynek deweloperski może zostać zablokowany – mówi Bartosz Kuźniar.
Na obniżkę cen mieszkań nie ma raczej co liczyć.
REKLAMA
– Raczej będziemy ograniczać produkcję niż obniżać ceny. Niższe ceny nie są możliwe ze względu na nasze koszty. Budowlanka jest narażona dzisiaj na wiele zagrożeń. Od dwóch lat obowiązuje jak wiemy ustawa deweloperska, która wprowadziła rachunek powierniczy. W związku z tym tak naprawdę środki płacone przez klienta są lokowane w banku i my nie mamy do nich dostępu, więc siłą rzeczy korzystamy z kredytów bankowych i emitujemy obligacje. To podnosi koszt realizacji o kilka a nawet o kilkanaście procent. Nie ma więc pola do obniżek cen – tłumaczy prezes Lokum Deweloper.
Lokum Deweloper to spółka działająca od 10 lat na wrocławskim rynku deweloperskim. Do tej pory wybudowała około 2 tys. mieszkań.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA