Polski sektor farmaceutyczny ma się dobrze

Wartość produkcji i dystrybucji leków oraz sprzętu medycznego wynosi 45 mld złotych, czyli aktualnie 2,7 proc. PKB. Jego rozwój napędza głównie eksport. Pytanie na jak długo?

2015-11-26, 15:00

Polski sektor farmaceutyczny ma się dobrze
Szymon Adamczyk, Dyrektor Biura TMT i Przemysłu Farmaceutycznego, DNB Bank Polska; Rafał Antczak, Członek Zarządu Deloitte Consulting

Posłuchaj

O rynku farmaceutycznym w Polsce, mówili: Szymon Adamczyk, Dyrektor Biura TMT i Przemysłu Farmaceutycznego, DNB Bank Polska oraz Rafał Antczak, Członek Zarządu Deloitte Consulting. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Głównym problemem branży jest jej wciąż niewystarczająca innowacyjność, co jest wynikiem znacznie mniejszych środków przeznaczanych na badania i rozwój w porównaniu z innymi krajami.

Duży eksport, mała innowacyjność

- Polski sektor farmaceutyczny napędzany jest silnym eksportem, który w przeciągu ostatnich lat był bardzo dynamiczny. Jaki jest to eksport? Patrząc na wydatki inwestycyjne, musimy powiedzieć, że polski sektor farmaceutyczny jest takim hubem produkcyjnym leków relatywnie prostych. W porównaniu do krajów Unii Europejskiej wydatki branży na R&D są niewielkie, jednak patrząc jedynie na lokalny, polski rynek, rodzimy sektor farmaceutyczny generuje dość duży poziom innowacyjności - mówi Szymon Adamczyk, Dyrektor Biura TMT i Przemysłu Farmaceutycznego, DNB Bank Polska.

Polacy kupują coraz więcej leków

Udział leków w eksporcie wyrobów farmaceutycznych zwiększył się w 2014 roku do 90 proc. Zwiększa się także popyt wewnętrzny i w ostatnich latach Polacy coraz więcej wydawali pieniędzy na farmaceutyki.

- Dlaczego rosną nam wydatki? Dlatego, że społeczeństwo się bogaci i starzeje. To jest wyraźny trend we wszystkich krajach Europy Zachodniej, chociaż są dwa takie modele, dość wyraźne: Norwegia i Niemcy. W Norwegii, kraju bardzo bogatym, proporcje wydatków na farmaceutyki są dużo niższe niż w kraju równie bogatym, jak Niemcy. I tu pojawia się ciekawe pytanie: którym modelem podąży Polska, która jest na średnim poziomie rozwoju – zastanawia się Rafał Antczak, Członek Zarządu Deloitte Consulting.

REKLAMA

Błażej Prośniewski, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej