UKE uruchomił wyszukiwarkę usług szerokopasmowych

Można sprawdzić, czy w danym miejscu w Polsce jest dostępny Internet i jaka jest jego prędkość. To jedna z funkcjonalności, którą zapewnia wyszukiwarka usług szerokopasmowych uruchomiona przez UKE.

2016-03-08, 16:09

UKE uruchomił wyszukiwarkę usług szerokopasmowych
Strona usług szerokopasmowych uruchomiona przez UKE.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

O wyszukiwarce usług szerokopasmowych uruchomionej przez UKE, mówi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Wyszukiwarka opiera się na danych przesyłanych do urzędu przez operatorów. Jak wyjaśnia prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj, UKE co roku zbiera bardzo dużo informacji od przedsiębiorców telekomunikacyjnych, szczególnie dotyczących infrastruktury i świadczonych usług.

̶  Postanowiliśmy, że warto  te wszystkie informacje przekazać obywatelom - mówi prezes UKE.

̶  Każdy obywatel może sprawdzić w wyszukiwarce pod interesującym go adresem - np.  adresem zamieszkania, czy tam, gdzie planuje kupić działkę pod budowę domu, czy jest tam infrastruktura telekomunikacyjna, jaka ta infrastruktura jest, ilu operatorów świadczy te usługi i jakie one są - czy jest to telefon, Internet czy telewizja.

W przypadku Internetu, dowiemy się, jaka jest jego szybkość.

REKLAMA

W wielu przypadkach, wyszukiwarka nie pokaże nazwy firmy, która oferuję daną usługę, bo przedsiębiorcy zastrzegli te informacje. Na platformie można też zgłosić zapotrzebowanie na konkretną usługę na danym terenie.

̶  Możemy też zgłosić, że potrzebne jest podwyższenie prędkości Internetu pod danym adresem. Na podstawie tych zgłoszeń będziemy tworzyli ogólnopolskie mapy popytu. Celem tego jest doprowadzenie do bardziej dedykowanych inwestycji przedsiębiorców telekomunikacyjnych - tłumaczy Magdalena Gaj.

Pod względem pokrycia szerokopasmowego Internetu, jest u nas całkiem nieźle. Dotyczy to głównie mobilnego Internetu - w Europie jesteśmy na czwartym miejscu.

Na gorszym poziomie jest dostęp do stacjonarnego szybkiego Internetu. Jest to pokrycie rzędu trzydziestu kilku proc. na obywatela.

REKLAMA

̶  Są to dane za 2014. Zupełnie inne dane będą po podsumowaniu zeszłego roku, kiedy to kończyło się wiele inwestycji - mówi prezes UKE.

Wyszukiwarka usług szerokopasmowych jest dostępna na stronie UKE i na portalu Polska Szerokopasmowa.

Karolina Mózgowiec

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej