Program Horyzont 2020: Polacy najlepsi w regionie, najgorsi w UE

Polacy są liderem wśród państw nowej Unii w wykorzystaniu pieniędzy z programu Horyzont 2020.

2016-06-03, 17:47

Program Horyzont 2020: Polacy najlepsi w regionie, najgorsi w UE
Katarzyna Walczyk-Matuszyk z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Dlaczego Polacy nie mają wielkich powodów do chwały w wykorzystaniu pieniędzy z programu Horyzont 2020, wyjaśnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Radekcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Gorzej wypadamy w porównaniu z krajami "starej piętnastki". Po dwóch latach realizowania programu, polskie firmy i jednostki naukowe pozyskały ponad 136 mln euro.

̶  Ten program jest bardzo ważny, bo wspiera innowacje o światowym znaczeniu - mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

̶  Komisja Europejska poprzez granty Horyzontu 2020 wyróżnia najlepsze rozwiązania powstające w europejskiej przestrzeni badawczej. Stąd tak duża konkurencja w pozyskiwaniu tych środków - podkreśla.

Polacy dobrze radzą sobie w zdobywaniu grantów badawczych i szkoleniowych z działania "Maria Curie - Skłodowska".

̶  To są specjalne granty dedykowane mobilności, ale również tworzeniu międzywydziałowych, międzynarodowych studiów, programów badawczych - tłumaczy Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

̶ Są to także projekty pozwalające na tworzenie konsorcjów naukowo-przemysłowych. Jeśli chodzi o konkretne obszary tematyczne, naszą polską specjalnością są technologie informacyjne i komunikacyjne. Jesteśmy też całkiem nieźli w rozwiązaniach z zakresu life science, czyli biotechnologii czy medycyny. Poza tym są to też projekty z obszaru energii, przestrzeni kosmicznej, nanotechnologii czy nanomateriałów.

W porównaniu z krajami starej Unii wypadamy jednak blado. 90 proc. przyznanego dotąd dofinansowania trafiło właśnie do krajów "starej piętnastki". Te dane dają nam do myślenia.

REKLAMA

̶  Zdecydowanie powinniśmy zbudować mocny ekosystem wspierania polskich podmiotów, który powinien mieć swoje podwaliny ustawodawcze. Musimy też więcej wydawać na naukę i badania, mobilizować kapitał prywatny, by inwestował w badania, a także wspierać i zachęcać do współpracy nauki z biznesem. Powinniśmy także postawić na networking i obecność polskich podmiotów w sieciach międzynarodowych - np. obecność polskiego przemysłu w europejskich platformach technologicznych, dlatego, że te sieci, te platformy, definiują problemy, tworzą agendy badawcze. W odpowiedzi na nie KE formułuje później konkursy w Horyzoncie 2020 - mówi ekspertka.

Budżet programu Horyzont 2020 przekracza 77 mld euro.

Karolina Mózgowiec

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej