Grafen – czas na polski produkt

2016-06-13, 14:38

Grafen – czas na polski produkt
Ireneusz Marciniak, dyrektor Instytutu Technologii i Materiałów Elektronicznych. Foto: Polskie Radio

W Warszawie rozpoczął się Graphene Week – najważniejsza na świecie naukowa konferencja poświęcona grafenowi. Podczas wydarzenia polskie instytucje naukowe i firmy wspólnie zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia w polskiej strefie „Graphene in Poland”.

Posłuchaj

O wielu możliwościach zastosowania grafenu mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Ireneusz Marciniak, dyrektor Instytutu Technologii i Materiałów Elektronicznych (Kamil Piechowski, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W ramach Graphene Week (13-17 czerwca) do Warszawy przyjedzie około 600 czołowych badaczy pracujących nad wytwarzaniem i wykorzystaniem grafenu.

Podczas konferencji będzie można poznać kierunki prac nad zastosowaniem grafenu w różnego rodzaju dziedzinach i dowiedzieć się, jakie produkty komercyjne już powstały. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, który ma już dwa produkty.

Grafen foliowy

Pierwszym z nich jest grafen foliowy charakteryzujący się bardzo dobrą przewodnością elektroniczną.

 – Mamy go zamkniętego między dwiema szybami. Grzeje. Chcemy go stosować w oknach dachowych, w oknach okrętowych, chcemy go stosować w końcu tam, gdzie są samoloty i gdzie przechłodzone okna mogły by zaparowywać. Jest znakomitym materiałem wypełniającym zamknięte powierzchnie – mówi Ireneusz Marciniak, dyrektor Instytutu Technologii i Materiałów Elektronicznych.

Grafen płatkowy

Drugim produktem jest grafen płatkowy, który można wykorzystywać w medycynie do leczenia glejaka mózgu. Zastosowań dla grafenu jest jednak znacznie więcej. Może być też wykorzystywany w obronności i wojsku.

Ma powstać fabryka grafenu

W tym roku ma też powstać fabryka grafenu. Ma ją wybudować Grupa Azoty, z którą Instytut Technologii i Materiałów Elektronicznych podpisał umowę licencyjną.

– To będzie kilogram grafenu tygodniowo. Dla porównania mogę powiedzieć, że my jesteśmy w stanie wyprodukować w laboratoriach około 100 gramów miesięcznie. Widać więc, że to znacząca zmiana skali. Liczymy się z tym, że ta produkcja będzie rosła a jej opłacalność będzie coraz większa – dodaje gość portalu gospodarka.polskieradio.pl, Ireneusz Marciniak.

Prace nad znalezieniem jak największej liczby zastosowań dla grafenu

Jak zaznaczył ekspert, wciąż toczą się prace nad znalezieniem jak największej liczby zastosowań dla grafenu. Być może więc Polska wkrótce będzie jednym z czołowych producentów tego materiału na świecie. A więcej o tym, jaka jest przyszłość grafenu i co udało się osiągnąć w tej materii do tej pory, można dowiedzieć się w trakcie trwającej do 17 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim konferencji Graphene Week.

Kamil Piechowski

Polecane

Wróć do strony głównej