Grafen może być nowym lekarstwem na raka
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzone są badania nad grafenem, których wyniki mogą pomóc w leczeniu chorób nowotworowych, a także znaleźć zastosowanie w hodowli zwierząt ze względu na właściwości antybakteryjne tego materiału.
2016-07-18, 15:30
Posłuchaj
O możliwościach wykorzystania grafenu mówi wyjaśnia dr. Sławomir Jaworski z Wydziału Nauki o Zwierzętach SGGW (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Już pierwsze analizy wykazały, że grafen, rokuje duże nadzieje, jeśli chodzi o możliwości zastosowania w walce z rakiem, wyjaśnia dr. Sławomir Jaworski z Wydziału Nauki o Zwierzętach SGGW.
Zauważono, że przy kontakcie z komórkami nowotworowymi guza mózgu glejaka wielopostaciowego powoduje on śmierć komórki. Okazało się w dodatku, że nie towarzyszy temu stan zapalny.
Podczas badań przeprowadzano testy na zwierzętach. Początkowo używano do nich zarodka kury, a dokładnie błony kosmówkowo -omoczniowej, tej która znajduje się pod skorupką jajka i pod błoną pergaminową. Jest to błona, która jest intensywnie porośnięta naczyniami krwionośnymi, ponieważ zarodek kurzy do czasu praktycznie wyklucia cały układ krwionośny ma na zewnątrz. I właśnie na tę błonę nakładano komórki nowotworowe i uzyskiwano wyrośnięte guzy, które traktowano grafenem.
- Obserwowaliśmy, że guzy zmniejszają swoją masę, a ich ukrwienie również stawało się mniejsze. Badania prowadzone były też na szczurach. Wówczas analizowano toksyczność ogólną. Podając duże dawki grafenu w odstępach trzymiesięcznych wykazaliśmy, że nie jest to toksyczne dla całego organizmu, czyli oddziaływanie jest bardzo miejscowe. Grafen kumuluje się w miejscu podania, co stwarza możliwości łatwego jego usunięcia i ogranicza toksyczność ogólną - wyjaśnia dr. Sławomir Jaworski.
REKLAMA
Partnerami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w prowadzonych badaniach są: Politechnika Warszawska, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Centrum Onkologii. Badane jest oddziaływanie grafenu bezpośrednio na wycinki tkanek zaatakowanych przez nowotwór, uzyskiwane z Centrum Onkologii.
Grafen wykazuje również właściwości antybakteryjne i otwiera możliwości zastosowania go w gospodarce rolnej, a ściślej w hodowli zwierząt. Może to polegać na dodawaniu do farb, służących do pokrywania ścian pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. Będzie to zabezpieczać hodowane zwierzęta przed atakiem mikroorganizmów patogennych.
Badania nad właściwościami antynowotworowymi i przeciwbakteryjnymi grafenu będą kontynuowane w SGGW przez najbliższych kilka lat.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA