Czy Polacy będą zarabiać na REIT-ach, czyli funduszach nieruchomościowych?

REIT-y, czyli publiczne fundusze nieruchomościowe to szansa dla Polaków na wyższe emerytury - uważa Małgorzata Kosińska, prezes Stowarzyszenia REIT Polska.

2016-08-09, 18:36

Czy Polacy będą zarabiać na REIT-ach, czyli funduszach nieruchomościowych?
Małgorzata Kosińska, prezes Stowarzyszenia REIT Polska. . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Dlaczego na polskich nieruchomościach komercyjnych zarabiają głównie cudzoziemcy, tłumaczy Małgorzata Kosińska, prezes Stowarzyszenia REIT Polska. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Na razie jednak, przez zapóźnienie legislacyjne, na polskich nieruchomościach komercyjnych zarabiają głównie cudzoziemcy.

- Jest wiele dobrych nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w najlepszych miejscach w naszych miastach, które są de facto własnością REIT-ów, emerytów niemieckich czy angielskich - mówi M. Kosińska.

Na takich funduszach można zarobić, poprzez wypłatę dywidendy, 4-6 procent rocznie.

Stowarzyszenie postawiło sobie za cel wprowadzenie w naszym kraju takich uwarunkowań prawnych, które umożliwią stworzenie REIT-ów dla polskich emerytów.

REKLAMA

REIT w sensie prawnym to spółka akcyjna lub komandytowo-akcyjna, która charakteryzuje się kilkoma cechami: nie może być to przedmiot inwestycji kilku osób a masowy, występuje tu brak progu wejścia w taką inwestycję, jest możliwość wyjścia w każdej chwili oraz istninie regulatora, jakim w Polsce jest KNF.

- Dzięki tak funkcjonującym funduszom możemy inwestować w najlepsze polskie nieruchomości polskim, rozproszonym kapitałem, który w tej chwili jest przechowywany na kontach bankowych, oszczędnościowych i nie pracuje - dodaje prezes stowarzyszenia REIT Polska.

Zapis o ułatwieniach  dla osób inwestujących w nieruchomości za pomocą REIT znalazł się w tzw. Planie Morawieckiego.

Błażej Prośniewski

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej