more_horiz
Gospodarka

Kłopoty Deutsche Banku to czubek góry lodowej?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 17:27
Europejski sektor bankowy musi się mierzyć z niskimi stopami procentowymi i spadającą zyskownością. Dotyczy to także Deutsche Banku, który dodatkowo ma inne problemy, m.in. w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Dlaczego ostatnie kłopoty Deutsche Banku mogą być zapowiedzią problemów sektora bankowego w Europie, mówi Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz Domu Maklerskiego TMS Brokers./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Obecnie rynkowa wartość DB to 14 mld euro, a jeszcze kilkanaście miesięcy temu było to blisko 50 mld euro
Obecnie rynkowa wartość DB to 14 mld euro, a jeszcze kilkanaście miesięcy temu było to blisko 50 mld euroFoto: Wikimedia Commons, Björn Laczay from Moosburg, Germany

Tamtejszy Departament Sprawiedliwości domaga się od Deutsche Banku odszkodowania w wysokości 14 mld dolarów za transakcje hipoteczne uznane przez amerykańskie władze za "toksyczne".

̶  Sprawa dotyczy papierów wartościowych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi, które bank sprzedawał w latach 2005-2007, czyli przed wybuchem kryzysu finansowego - mówi Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz Domu Maklerskiego TMS Brokers.Jak jednocześnie podkreśla, w obliczu obecnej niskiej rentowności banku, ten mógłby nie sprostać wymogom kapitałowym stawianym przez europejskich regulatorów.

Rząd nie pomoże bankowi?

Ta sprawa, a także medialne doniesienia, jakoby bank nie mógł liczyć na pomoc ze strony niemieckiego państwa, przyczyniły się do ostatnich dużych przecen akcji banku. Choć trzeba pamiętać, że wyprzedaż akcji banku trwa od dłuższego czasu.

Wystarczy powiedzieć, że obecnie rynkowa wartość DB to 14 mld euro, a jeszcze kilkanaście miesięcy temu było to blisko 50 mld euro.

̶ To pokazuje, jak inwestorzy są negatywnie nastawieni do perspektyw banku, w obliczu niskich stóp procentowych – mówi analityk.

Jak dodaje, wszystko wskazuje na to, że Europejski Bank Centralny wprowadzając ujemne stopy procentowe wywołał kłopoty sektora bankowego.

Ekspert podkreśla, że jednak w dużo większych tarapatach są włoskie banki.

Podkreśla słabość bilansów tych banków, problemy Włochów z obsługą swojego zadłużenia oraz duży odsetek złych długów.

Duże problemy mają też niektóre portugalskie banki.

Karolina Mózgowiec, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem