X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PROW: kiedy i o jakie wsparcie mogą ubiegać się rolnicy w 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 17:24
27 pozycji obejmuje przedstawiony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi harmonogram naborów wniosków o wsparcie do 31 grudnia 2018 roku, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Audio
  • Już w lutym rolnicy będą mogli ubiegać się o pomoc przy modernizacji gospodarstw, wyjaśnia Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w MRiRW (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Już w lutym rolnicy będą mogli ubiegać się o pomoc przy modernizacji gospodarstw, wyjaśnia Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w MRiRW. Chodzi o wsparcie inwestycji dotyczących zakupu maszyn i urządzeń oraz nowych technologii w tak zwanym obszarze d.

W marcu rozpocznie się przyjmowane wniosków o udzielenie pomocy przy restrukturyzacji małych gospodarstw, a w maju o przyznanie specjalnych premii będą mogli rozpocząć starania młodzi rolnicy. Te działania należą do podstawowych, które będą podjęte w pierwszym półroczu. Zarówno w pierwszym, jak i drugim półroczu prowadzone będą kolejne nabory, obliczone na unowocześnianie rolnictwa pod hasłem transferu wiedzy i innowacji.

W styczniu można się będzie starać o wsparcie przy korzystaniu z usług doradczych. Mowa jest o dwóch typach operacji: "Świadczenie kompleksowej porady dla rolnika" oraz " Świadczenie kompleksowej  porady  dla właściciela lasu".

We wrześniu będą przyjmowane wnioski o pomoc przy korzystaniu z działania "Współpraca”.

Obecnie podsumowywany jest nabór ubiegłoroczny. Przypomnijmy, że ideą przyświecająca temu przedsięwzięciu jest tworzenie grup złożonych z rolników, przedsiębiorców, doradców i naukowców w celu wdrażania innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym i handlu.

Premia dla młodych rolników

Warto  podkreślić, że przewidziano liczne uproszczenia i ułatwienia dotyczące korzystania z środków oferowanych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. I tak w odniesieniu do "Premii dla młodych rolników" zdecydowano o wydłużeniu okresu urządzania gospodarstwa przez młodego rolnika przed dniem złożenia wniosku z 18 do 24 miesięcy. Przy restrukturyzacji małych gospodarstw następuje rozszerzenie katalogu beneficjentów  o rolników i małżonków rolników ubezpieczonych w KRUS w pełnym zakresie  na wniosek  oraz skrócenie okresu wymaganego ubezpieczenia  z 24 do 2 miesięcy  poprzedzających  dzień złożenia wniosku. Zrezygnowano też z preferencji związanej z kwalifikacjami zawodowymi rolnika. Wśród ułatwień są i te odnoszące się do inwestycji w gospodarstwach  położonych na Obszarach Szczególnie Narażonych (OSN), na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych. Kwota pomocy została zwiększona z 50 tysięcy do 100 tysięcy złotych, w związku z wejściem w życie zmienionych przepisów Prawo wodne. Rolnicy, którzy zajmują się handlem detalicznym  będą mogli starać się o wsparcie związane z  marketingiem i przetwórstwem produktów rolnych.  

Wsparcie na odtworzenie produkcji 

Ryszard Zarudzki przypomina, że  na obszarach, gdzie pojawia się zagrożenie występowaniem afrykańskiego pomoru świń rolnicy mają dodatkowy dostęp do działań typu: restrukturyzacja małych gospodarstw i pozarolnicza działalność. Wsparcie na odtworzenie produkcji będzie dotyczyć gospodarstw posiadających już od 50 sztuk trzody chlewnej, a nie jak wcześniej od 300. Ma to umożliwić udzielenie pomocy większej liczbie rolników.

Szczegółowe informacje na temat harmonogramu naborów wniosków o wsparcie do 31 grudnia 2018 roku, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, są umieszczone na stronie internetowej MRiRW.

Dariusz Kwiatkowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes ARiMR: polscy rolnicy dobrze wykorzystali 10 lat w UE

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 09:44
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chwali dziesięć lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej i pokazuje pozytywne przykłady zmian w tym obszarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PROW: dzięki dofinansowaniu już są nowe targowiska i wodociągi, a będą drogi lokalne i Internet

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 12:00
Wsparcie finansowe z PROW-u pozwoliło na realizację takich przedsięwzięć jak unowocześnianie i budowa targowisk, zwiększanie dostępności do szerokopasmowego Internetu, polepszanie zaopatrzenia wsi w wodę, rozbudowa kanalizacji, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PROW 2014–2020: od 19 października można składać wnioski o wsparcie na modernizację gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 13:54
Już 19 października rozpocznie się pierwszy nabór wniosków o przyznanie wsparcia w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Potrwa do 17 listopada. Wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmować oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Można je również złożyć za pośrednictwem biura powiatowego Agencji.
rozwiń zwiń