more_horiz
Gospodarka

Minimalna stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 17:30
Minimalna stawka godzinowa ma przeciwdziałać zaniżaniu płac osób pracujących na umowie-zleceniu.
Audio
  • Czym jest minimalna stawka godzinowa - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. (Dariusz Kwiatkowski)

Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę  mają  prawo do wynagrodzenia co najmniej na poziomie  minimalnym dotyczącym danego roku. Zleceniobiorcom pracującym na umowach cywilnoprawnych zapewniono najniższą  stawkę godzinową, która obecnie wynosi wynosi 14,7 złotych brutto. 

- Godzinowa stawka minimalna to jest stosunkowo nowy twór w Polsce, bo mechanizm ten powstał w 2016 roku. Wówczas stawka  wynosiła 13 złotych brutto. Jest ona skorelowana z wysokością płacy minimalnej, dużo lepiej znanej szerszemu gronu odbiorców. W zależności od tego jaki jest poziom płacy minimalnej,  jest ona również przeliczana na stawkę godzinową - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W przyszłym roku stawka ta będzie wynosić 16 złotych za godzinę brutto, co oznacza, że na umowie cywilnoprawnej lub na umowie o pracę przy rozliczeniu godzinowym, nie można uzyskać niższej stawki niż wspomniane 16 złotych brutto za godzinę. 

- Jest to minimalny próg, aby nie dumpingować cen na poziomie zaniżania płac pracowników - podkreśla Andrzej Kubisiak.

Mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami przed rokiem 2016, że część pracowników szczególnie w usługach, otrzymywała stawki na poziomie kilku złotych i przez to usługa, którą świadczyli była relatywnie tania.

Obecnie takich możliwości zaniżania płacy nie ma, w warunkach legalnego zatrudnienia ta minimalna stawka jest określona i to niezależnie od tego czy to jest praca sezonowa, dorywcza czy praca na stałe.

Wówczas, gdy jesteśmy rozliczani na poziomie godzinowym, mamy do czynienia z tą minimalną stawką, której pracodawca musi się trzymać.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG