Do 21 czerwca można składać wnioski do ARiMR

Młodzi rolnicy mogą otrzymać 100 tysięcy zł na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania.

2014-05-23, 14:04

Do 21 czerwca można składać wnioski do ARiMR
Powierzchnia gospodarstwa jest jednym z kryteriów przystąpienia do programu. Foto: Wikipedia

Posłuchaj

ARiMR-Henryk Czemplik/„Ułatwianie startu młodym rolnikom”/Poranne Rozmaitości/PR Jedynka /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Henryk Czemplik z ARiMR przypomina, że wnioski o przyznanie pomocy na „Ułatwianie startu młodym rolnikom” można składać w oddziałach regionalnych ARiMR, właściwych ze względu na położenie gospodarstwa, na które składa się wniosek. Wniosek można składać osobiście, przez osobę upoważnioną albo za pośrednictwem poczty.
O kolejności przysługiwania pomocy będzie decydowała liczba punktów.
Pomoc może być przyznana na gospodarstwo, które wnioskodawca już posiada, ale nie dłużej niż 15 miesięcy do czasu złożenia wniosku lub na gospodarstwo, które przejmie lub nabędzie w okresie pół roku od otrzymania decyzji warunkowej o przyznaniu pomocy.
Powierzchnia gospodarstwa jest jednym z kryteriów przystąpienia do programu, za które można uzyskać największą liczbę punktów, bo z maksymalnej liczby punktów ponad 60%. Wymagane jest minimum powierzchniowe dla gospodarstwa, które wynosi 10,42 hektara. Jest to równowartość średniej powierzchni gospodarstwa w kraju w 2013 roku.
Nieco inaczej są traktowane gospodarstwa z województw, gdzie średnia powierzchnia jest powyżej średniej krajowej, a nieco inaczej w województwach, gdzie średnia powierzchnia jest poniżej średniej krajowej:
- w pierwszym przypadku, od początku wnioskodawca musi mieć gospodarstwo o powierzchni minimum średniej krajowej.
- w drugim przypadku jest pewien czas na dojście do tej średniej krajowej. Na początek rolnik musi mieś co najmniej średnią wojewódzką, a w ciągu 3 lat musi uzyskać średnią krajową.
Za jaką powierzchnię, którą uprawia rolnik, można otrzymać największą liczbę punktów?
Najwięcej, czyli 16, punktów można uzyskać w zależności od województw:
- w przypadku województw, gdzie są małe gospodarstwa, 16 punktów rolnik uzyska za dwukrotność średniej krajowej;
- w przypadku województw, gdzie są gospodarstwa większe niż średnia krajowa, aby uzyskać maksymalną liczbę punktów trzeba mieć dwukrotność średniej wojewódzkiej.
Punkty są również za wykształcenie.
Nie musi to być koniecznie wykształcenie rolnicze. Kwalifikacje do uzyskania pomocy można zdobyć poprzez wykształcenie albo w wyniku kombinacji wykształcenie+staż pracy.
Można przyznać pomoc osobie, która nie ma wykształcenia w danym momencie, ale zobowiąże się je uzupełnić w ciągu 3 lat. Natomiast punktowane jest tylko to wykształcenie, które dana osoba ma na moment złożenia wniosku. To co zamierza zrobić nie jest punktowane.
Aleksandra Tycner

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej