Polska zwiększa odstrzał dzików. W obawie przed ASF i szkodami
Resorty: środowiska i rolnictwa w obawie przed rozprzestrzenianiem się choroby ASF i narastającymi szkodami w rolnictwie opracowały plan zmniejszenia populacji dzików na Podlasiu. Zwiekszony zostanie i przyspieszony odstrzał tych zwierząt. Do dzików będzie można strzelać cały rok, w tym do loch.
2014-11-06, 15:47
Posłuchaj
Minister środowiska Maciej Grabowski poinformował na czwartkowym wspólnym briefingu prasowym z wiceministrem rolnictwa Tadeuszem Nalewajkiem, że ze względu m.in. na występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń na Podlasiu jak i zwiększenie populacji dzików na Podlasiu, zostanie przyspieszony i zintensyfikowany odstrzał tych zwierząt.
14 tys. dzików do odstrzału
– Wprowadzony zostanie odstrzał zastępczy w tych obwodach, w których roczne plany nie są realizowane i nie zapewniają zmniejszenia liczby dzików - powiedział minister środowiska Maciej Grabowski. Odstrzelonych ma zostać blisko 14 tys. dzików. Do tej pory na Podlasiu upolowanych zostało ponad 4 tys. sztuk tych zwierząt.
Polowania cały rok, w tym do loch
Dodał, że w najbliższych dniach zostanie zmienione rozporządzenie dot. sposobu polowań, co ma pozwolić na to, iż do dzików będzie można strzelać przez cały rok, także do loch.
Dozwolony odstrzał na terenach objętych kwarantanną ASF
Wiceminister Nalewajk poinformował, że resort rolnictwa zmieni rozporządzenie, które pozwoli na zbiorowe polowania na terenach, na których dotychczas nie można było ich prowadzić ze względu na afrykański pomór świń. ASF wykryto w 19 przypadkach. Szesnaście dotyczyło występowania tego wirusa u dzików, dwa u świń hodowlanych.
REKLAMA
Będą chłodnie na tusze dzików
Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk tłumaczy, że resort zobowiązał się do zakupu specjalnych chłodni do przetrzymywania dzików na czas prowadzenia badań nad wirusem afrykańskiego pomory świń. Dwa kontenery-chłodnie stoją już w odpowiednich kołach łowieckich. Do nich dołączą jeszcze trzy kontenery. Poza tym ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi od 2015 roku obejmie obowiązkowym badaniem na występowanie ASF tylko tych tusz dzików, które będą wprowadzone na rynek poza strefą ochronną i buforową na Podlasiu.
Weterynarz o ASF: Przemieszcza się o 1 tys. km rocznie
Źr. TVN24/x-news
REKLAMA
Polski Związek Łowiectwa od początku sezony do końca września wypłacił już w tym roku około 700 tysięcy złotych odszkodowań dla rolników za zniszczone uprawy. Zgłoszone i procedowane szkody szacowane są na ponad 1 milion złotych.
PAP, IAR, jk
REKLAMA