Żywność tradycyjna z konserwantami. Jak nie dać się oszukać?

W trzecim kwartale ubiegłego roku inspektorzy Inspekcji Handlowej, na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sprawdzali jakość i oznakowanie produktów sprzedawanych jako tradycyjne, domowe, naturalne czy na przykład wolne od GMO. Wyniki kontroli nie napawają optymizmem.

2015-03-09, 11:03

Żywność tradycyjna z konserwantami. Jak nie dać się oszukać?
Żywność tradycyjna. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O żywność tradycyjnej mówiła w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach, Izabella Byszewska, prezes Polskiej Izby Produktu Lokalnego i Regionalnego /Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Jak poinformował UOKiK, inspektorzy stwierdzili, że do produkcji użyto licznych substancji dodatkowych, tj. dozwolonych dodatków do żywności oznaczonych symbolem E, takich jak wzmacniacze smaku, stabilizatory, przeciwutleniacze.

Z ponad 960 partii kontrolowanych produktów, zakwestionowano 300. Zdaniem Izabelli Byszewskiej, prezes Polskiej Izby Produktu Lokalnego i Regionalnego, rosnącą atrakcyjność tradycyjnej żywności wykorzystują nieuczciwi producenci.

- Wynika to z mody na produkty regionalne i tradycyjne, która „inspiruje” nieuczciwych producentów do włączenia się w ten nurt, bez ponoszenia kosztów wytwarzania takich produktów. Żywność tradycyjna, naturalna wymaga odpowiedniego rodzaju surowców, odpowiedniej jakości, a także odpowiednich technologii. Wykluczone są polepszacze, preparaty przedłużające trwałość. W związku z tym taka żywność jest droższa w produkcji. To wszystko powoduje, że te produkty są również droższe na rynku – wyjaśnia prezes.

Warto wybierać żywność z certyfikatem

Aby więc nie dać się oszukać, trzeba czytać etykiety produktów, które kupujemy, podkreśla Izabella Byszewska.

REKLAMA

- Produkty jakościowe to takie, które mają certyfikaty, za którymi idzie kontrola. Są to przede wszystkim trzy certyfikaty unijne: Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, Chroniona Nazwa Pochodzenia i Chronione Oznaczenie Geograficzne. Czwartym unijnym certyfikatem dotyczącym produktów ekologicznych jest tzw. euroliść, czyli znak zielonego liścia otoczonego gwiazdkami. Jest również certyfikat krajowy: „Jakość Tradycja”, uznany przez Komisję Europejską i Ministra Rolnictwa. Jest to ponadregionalny znak jakości – tłumaczy Izabella Byszewska.

Na unijnej liście produktów regionalnych i tradycyjnych znajduje się obecnie 37 polskich specjałów. Jeśli chodzi zaś o produkty ze znakiem "Jakość Tradycja", tych jest już blisko 170.

Jeśli zatem decydujemy się zapłacić więcej za żywność, nabywając produkt ekologiczny czy tradycyjny, najpierw dokładnie sprawdźmy, co tak dokładnie kupujemy.

Hanna Uszyńska, awi

REKLAMA

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej