Od nowego roku ułatwienia dla rolników sprzedających swoje wyroby

2016-01-08, 10:12

Od nowego roku ułatwienia dla rolników sprzedających swoje wyroby
Od wielu lat sprzedaż bezpośrednią praktykują gospodarstwa ekologiczne. Foto: Pixabay.com

Rolnicy mogą już sprzedawać swoje wyroby bez prowadzenia firmy. Muszą jednak spełnić szereg wymogów.

Posłuchaj

O tym, jak będą opodatkowane przychody ze sprzedaży bezpośredniej rolników mówiła w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Katarzyna Miazek z firmy Tax Care (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Od początku roku rolnicy sprzedający przetworzone produkty roślinne i zwierzęce, produkowane w swoich gospodarstwach, nie muszą już zakładać działalności gospodarczej.

Jednak powinny być przy tym spełnione pewne warunki. Jest ich dużo, wyjaśnia Katarzyna Miazek z firmy Tax Care.

- Po pierwsze mowa tutaj o bezpośredniej sprzedaży konsumentom, czyli rolnicy nie mogą sprzedawać w ramach takiej sprzedaży przedsiębiorcom ani osobom prawnym. Po drugie nowe regulacje dotyczą produktów przetworzonych, ale nie dotyczą produktów przetworzonych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnej produkcji rolnej i nie dotyczą też przetworzonych produktów opodatkowanych akcyzą. Sprzedaż natomiast musi następować albo w miejscu przetworzenia tych produktów, czyli np. w gospodarstwie rolnym, albo na targowisku czy bazarze. Rolnik nie może również przy tej domowej produkcji żywności zatrudniać osób na umowę o pracę, umowę o działo czy zlecenie. Pomagać mogą mu domownicy albo może robić to sam. I wreszcie rolnik musi prowadzić ewidencję takiej sprzedaży – wylicza gość radiowej Jedynki.

Dwa sposoby płacenia podatków

Rolnik ma do wyboru dwa sposoby płacenia podatków.

- Albo może zastosować skalę podatkową od przychodów z takiej sprzedaży, czyli nie odprowadzać zaliczek na PIT w trakcie roku i rozliczyć się z tego tytułu dopiero w zeznaniu rocznym. Może również opodatkować zarobek z tych przetworów domowych w formie ryczałtu ze stawką 2-proc. od uzyskanych przychodów. Warto pamiętać, że należy złożyć do fiskusa oświadczenie o tym, że wybieramy ten ryczałt, albo do 20 stycznia, albo jeżeli zdecydujemy się na taką sprzedaż w trakcie roku, to wtedy nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu – tłumaczy Katarzyna Miazek.

Sprzedaż wytworzonych produktów powinna być zgłoszona u powiatowego inspektora sanitarnego.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

Wróć do strony głównej