Sejm uchwalił nowelizację ustawy o lasach. Lasy Państwowe będą miały prawo pierwokupu lasów prywatnych
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o lasach. Daje ona Lasom Państwowym prawo wykupu i prawo pierwokupu lasów od prywatnych właścicieli.
2016-04-13, 20:49
Posłuchaj
Za uchwaleniem ustawy głosował klub Prawa i Sprawiedliwości.
Natomiast Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Kukiz'15 i Polskie Stronnictwo Ludowe głosowały przeciw. Kilku posłów wstrzymało się od głosu.
Senat rozpatrzy ustawę 20 kwietnia.
Platforma Obywatelska chciała odrzucenia nowelizacji
Platforma Obywatelska w trakcie prac nad projektem zgłosiła wniosek o jego odrzucenie. Główny zarzut PO to brak realizacji celów wskazanych w uzasadnieniu do projektu.
REKLAMA
Gabriela Lenatrowicz z PO powiedziała, że jego zapisy nie chronią lasów ani przed wycinką, ani przed wykupem przez cudzoziemców, natomiast ograniczają prawo własności.
- To jest nacjonalizacja, to jest de facto wywłaszczenie na rzecz państwa za odszkodowaniem, bo trudno powiedzieć, że to jest pierwokup, skoro strony nie decydują o cenie - powiedziała posłanka PO.
Zarzuty o nacjonalizację odpiera Jerzy z Gosiewski z PiS. Jak mówi, projekt, nad którym pracują posłowie, zabezpiecza grunty leśne przed ich wykupem przez cudzoziemców. Jest to główny cel i cała ustawa jest mu podporządkowana.
Co przewiduje projekt ustawy?
1 maja 2016 r. mija 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej i gruntów leśnych przez cudzoziemców przewidziany przez traktat akcesyjny. Proponowane rozwiązanie ma ochronić prywatne lasy przed niekontrolowanym wykupem.
REKLAMA
Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o lasach, po tym terminie "jest wielce prawdopodobne", że nastąpi wzrost popytu ze strony m.in. osób fizycznych na nieruchomości gruntowe na terytorium RP, w tym na niepaństwowe grunty leśne, których jest w Polsce ok. 2 mln ha. Zdaniem autorów nowego prawa, taka sytuacja może powodować trudności "w wywiązaniu się przez Lasy Państwowe w obowiązku powiększania areału lasów narodowych".
Chodzi o wykonanie Krajowego programu zwiększania lesistości, który zakłada powiększenie areałów leśnych do 30 proc. powierzchni kraju w 2020 r. i 33 proc. w 2050 r. Obecnie jest to 29 proc.
"Rozwiązanie nie ingeruje w konstytucyjną istotę prawa własności"
Dlatego w noweli zaproponowano, by Skarb Państwa reprezentowany przez LP, miał prawo wykupu bądź pierwokupu prywatnych gruntów leśnych. Autorzy zapewniają, że projektowane rozwiązanie nie ingeruje w konstytucyjną istotę prawa własności.
Prawo pierwokupu lub wykupu nie będzie dotyczyć m.in. przypadków zbycia na rzecz szerokiego kręgu osób bliskich oraz dziedziczenia ustawowego i testamentowego, a także zbycia gospodarstwa rolnego, którego część stanowią grunty leśne. Autorzy dodają, że lasy należące do prywatnych właścicieli będą kupowane po cenach rynkowych.
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA