Ceny cukru idą w górę i to jeszcze nie koniec wzrostów
Na świecie i w Polsce rosną ceny cukru. Mniejsza jest jego podaż i maleją światowe zapasy.
2016-06-09, 09:21
Posłuchaj
- W tej chwili jest to w granicach 60 mln ton cukru, a spożywamy na świecie 180 mln ton. Te topniejące zapasy powodują, że cukier trochę podrożał, ale nie aż o tyle, żeby na bazie tego można było mówić, że ceny pójdą w górę, tak jak próbują to zrobić przetwórcy, a więc ci, którzy produkują słodycze. Przypominam, że kiedy cukier drastycznie taniał, ceny ich artykułów nie poszły w dół – mówi Kazimierz Kobza, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
Popyt na cukier ciągle duży w krajach rozwijających się
W Europie popyt na cukier już nie rośnie, ale w krajach rozwijających się zapotrzebowanie na niego jest coraz większe.
- Tak jest np. w Chinach, Indiach, Afryce, a nie ma gdzie produkować cukru. Niektóre kraje ograniczają uprawę buraka, a szczególnie eksportu cukru. Tu mam na myśli Unię Europejską – dodaje ekspert.
W Polsce dynamiczny wzrost cen
W Polsce na półkach sklepowych cukier taniał do trzeciego kwartału ubiegłego roku, zaznacza Krzysztof Hryszko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
REKLAMA
- Od tamtego momentu mamy dynamiczny wzrost. Ostatnie dane, jakie mamy, za I kw. 2016 r. Jeżeli porównamy go z I kw. roku poprzedniego, to mamy ponad 20-proc. wzrost cen detalicznych cukru – podaje liczby gość radiowej Jedynki.
Cukier będzie nadal drożał?
Rynek polski i światowe są silnie skorelowane. Dynamika wzrostu spożycia cukru jest większa niż dynamika wzrostu jego produkcji, więc cukier będzie nadal drożał, uważa ekspert.
- Zapasy końcowe w tym sezonie prawdopodobnie się zmniejszą i to będzie przemawiało za utrzymywaniem się wysokich cen. Należy też pamiętać, że ten spadek cen od szczytu z 2011 r. do połowy 2015 r. był kilkudziesięcioprocentowy. W przyszłym roku regulacje rynku cukru w Unii Europejskiej w obecnej formie przestaną funkcjonować i nie będzie kwotowania produkcji. To też w pewien sposób może uwolnić europejskie rezerwy w tej produkcji i wzrost cen może być przez to niwelowany – przewiduje Krzysztof Hryszko.
Średnie zużycie cukru w Europie wynosi 37 kilogramów rocznie na jednego mieszkańca, w Polsce to 44 kilogramy.
REKLAMA
Najwięcej - powyżej 50 kilogramów na głowę - słodzą Austriacy, Duńczycy i Holendrzy. Najmniej Rumuni, Portugalczycy i Bułgarzy - poniżej 30 kilogramów.
Aleksandra Tycner, awi
REKLAMA