ASF: Ministerstwo Środowiska zaleca większy odstrzał dzików w całym kraju

W związku z ASF większy odstrzał dzików ma być prowadzony na terenie całego kraju, a nie tylko na wschód od Wisły - wynika z najnowszego zalecenia ministra środowiska dla myśliwych. Rekomendacje UE mówią, że "bezpieczna" liczba dzików to pięć osobników na 1 tys. ha.

2016-09-09, 11:05

ASF: Ministerstwo Środowiska zaleca większy odstrzał dzików w całym kraju
"Bezpieczna liczba dzików" zgodnie z zaleceniami UE, nie przekracza pięciu osobników na 1000 ha (0,5 os./km kw.). Foto: Pixabay.com

"Podjęliśmy decyzję o wybiciu dzików do poziomu zalecanego przez Unię Europejską w całej Polsce. To jest decyzja bardzo trudna, bo to tak, jakby rolnik wybijał swoje stado na własne życzenie. Zdaję sobie jednak sprawę, że ważniejsza jest kwestia ochrony polskiej gospodarki" - powiedział cytowany na stronie internetowej resortu wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

Przekazał też, że decyzja o zwiększonym odstrzale zapadła podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim oraz przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego Lechem Blochem.

Resort wyjaśnił, że "bezpieczna liczba dzików" zgodnie z zaleceniami UE, nie przekracza pięciu osobników na 1000 ha (0,5 os./km kw.).

Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa

Jak dodał, zintensyfikowany odstrzał ma przyczynić się do znacznego ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

Pierwszego września MŚ zleciło myśliwym i leśnikom zwiększony odstrzał na wschód od Wisły. Docelowo populacja dzika na tych terenach ma wynieść 0,5 osobnika na kilometr kwadratowy.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej