Program Leader: granty dla młodych naukowców z SGGW

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera przedsięwzięcia innowacyjne, wdrażane następnie w różnych dziedzinach gospodarki. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich.

2016-11-06, 20:21

Program Leader: granty dla młodych naukowców z SGGW
Wsparcie, przyznane młodym naukowcom z SGGW przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dotyczące jednego projektu, może sięgać 1,2 mln złotych. . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O wsparciu młodych naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przeznaczonym na finansowe badań naukowych, których wyniki będą wykorzystane praktyce rolniczej, mówią w radiowej Jedynce: dr. Marcin Gołębiewski z Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW oraz dr Marcin Kurek. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego
+
Dodaj do playlisty

Ostatnio Centrum, w ramach konkursu Leader, przyznało młodym naukowcom ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wsparcie finansowe na prowadzenie badań naukowych, których wyniki będą wykorzystane praktyce rolniczej.

Nowatorskie rozwiązanie, w postaci opracowania preparatu prozdrowotnego dodawanego do żywności, będzie tematem badań dr Marcina Kurka z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

Prace nad preparatem obniżającym cholesterol i ciśnienie

Wyjaśnia, że będzie pracować na opracowaniu preparatu betaglukanowego, czyli z tą frakcją błonnika, która powoduje obniżenie cholesterolu, ciśnienia, obniża ryzyko zachorowania na raka jelita czy też wzmaga odporność organizmu.

Preparat będący alternatywą dla substancji oznaczonych literą E

Wyniki  tych prac badawczych mają skrócić listę substancji dodatkowych dodawanych do żywności.

REKLAMA

Jak wyjaśnia, jednym z celów projektu jest stworzenie preparatu, które będą stanowić naturalną alternatywę dla substancji oznaczonych literą E, czyli emulgatorów, stabilizatorów lub zagęstników.

─  Polega to na tym, aby zwiększać możliwości zastosowania pewnej frakcji zastosowania błonnika pokarmowego jakim jest betaglukan w produkcji pieczywa, makaronu, mówi gość radiowej Jedynki.

Preparat dla ochrony bydła ras mlecznych

Stworzenie preparatu mającego zapobiegać groźnemu schorzeniu u bydła ras mlecznych, będzie tematem projektu realizowanego przez dr. Marcina Gołębiewskiego z Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW.

Jak tłumaczy, chodzi o stan zapalny gruczołu mlekowego, z powodu którego co piąta krowa w Polsce jest eliminowana z produkcji mleka.

REKLAMA

Podkreśla, że działania będą służyły przede wszystkim profilaktyce leczenia tej choroby

Granty tylko na badania przekładające się na praktyczne rozwiązania

Tematyka badawcza wiąże się ściśle z praktycznym zastosowaniem osiągniętych wyników, podkreśla dr Marcin Gołębiewski.

─ Finansowanie można było dostać tylko wówczas, gdy udowodniło się przed recenzentami, że wyniki badań będą miały bezpośrednie przełożenie na praktyczne rozwiązania, mówi dr Gołębiewski.

Podobne założenia towarzyszą badaniom dr Marcina Kurka.

REKLAMA

─ Jednym z ostatnich etapów projektu jest komercjalizacja wyników badań, podkreśla naukowiec.

Projekty mają być realizowane w okresie 36  miesięcy.

Wsparcie, przyznane młodym naukowcom z SGGW przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dotyczące jednego projektu, może sięgać 1,2 mln złotych.

Dariusz Kwiatkowski, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej