Ptasia grypa: hodowcy drobiu mogą już składać wnioski o pomoc

Od 1 lutego do końca miesiąca można ubiegać się o pomoc z budżetu państwa w związku z wystąpieniem w okolicy ptasiej grypy. Chodzi o hodowców drobiu utrzymujących swoje stada w promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby. Wnioski o wsparcie przyjmować będą oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2017-02-01, 07:30

Ptasia grypa: hodowcy drobiu mogą już składać wnioski o pomoc
Część drobiu należało wybić, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa.Foto: Wikimedia Commons, L214 – Éthique & animaux

Posłuchaj

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki: część drobiu należało wybić, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przypomina, że część drobiu należało wybić, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa. Takim hodowcom rekompensaty wypłacono wcześniej. Teraz pomoc kierowana jest do rolników mających trudności ze zbytem.

- Są to przypadki gospodarstw znajdujących się w strefie najbliższej, 10-kilometrowej. W części przypadków drobiu nie trzeba wybijać, ale hodowcy mają problemy ze sprzedażą po cenie rynkowej swoich zwierząt lub partii mięsa - tłumaczy sekretarz stanu w resorcie rolnictwa.

30 mln zł z budżetu krajowego

Środki na pomoc dla rolników będą pochodziły z budżetu krajowego. Wstępnie na ten cel przeznaczono 30 milionów złotych, ale niewykluczone, że funduszy będzie więcej - dodaje wiceminister.

- W zależności od rodzaju drobiu te rekompensaty będą wynosić od 4 o 25 złotych za sztukę. W przypadku kur stawka wynosi 5 złotych - wylicza Jacek Bogucki.

REKLAMA

Ogniska ptasiej grypy wykrywane są w Polsce regularnie. Wirus H5N8 stwierdzono w ponad połowie województw. U drobiu hodowlanego to 36 przypadków, a u ptactwa dzikiego 31.

IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej