X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Od września nabór wniosków do systemu QAFP. Jakie warunki musi spełnić rolnik?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 07:10
We wrześniu ruszy nabór wniosków od hodowców żywca wieprzowego i drobiowego, zainteresowanych uczestniczeniem w systemie gwarantowanej jakości żywności QAFP. Jolanta Ciechomska z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego mówi, że dzięki uczestnictwu w QAFP hodowcy i rolnicy mają zapewniony rynek zbytu dla swoich produktów. 
Audio
  • System jakości żywności QAFP. Od września nabór wniosków (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Rolnik będzie musiał w ciągu 30 dni od momentu urodzenia się prosiaka zarejestrować go
Rolnik będzie musiał w ciągu 30 dni od momentu urodzenia się prosiaka zarejestrować goFoto: Glow Images/East News

- Rolnicy mają zapewniony rynek zbytu swojego żywca. Staramy się zagwarantować producentowi pierwotnemu, czyli rolnikowi, aby otrzymywał wyższą cenę za żywiec, produkowany w tym systemie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jest to proces trudny, złożony, wymagający wielu lat działań - podkreśla Jolanta Ciechomska.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Jeśli chodzi o wymagania dot. uczestnictwa w systemie, to w pierwszej kolejności dotyczą one genetyki - system bazuje przede wszystkim na polskich rasach zwierząt, choć są też dopuszczane tzw. zwierzęta hybrydowe. Jak wyjaśnia Jolanta Ciechomska, rolnik musi potwierdzić świadectwami pochodzenia to, skąd te zwierzęta pochodzą, oraz że są wolne od "genu stresu". Muszą być też spełnione warunki jeżeli chodzi o dobrostan. Dodatkowo rolnik musi spełniać wymagania żywienia świń - chodzi o odstawienie na 3 tygodnie przed ubojem pewnych rodzajów pasz, bo one również wpływają na ostateczną jakość mięsa.

Formularz i certyfikacja

Rolnicy, którzy chcą uczestniczyć w systemie muszą zgłosić się do Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz przejść kontrolę niezależnej jednostki certyfikującej. Rolnicy przez 5 lat mają zagwarantowany zwrot 100% kosztów certyfikacji. Nabory organizują ośrodki terenowe KOWR.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Zobacz więcej na temat: rolnictwo żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: Polacy nie chcą anonimowej żywności

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 09:14
- Chcę, żeby wszyscy ci, którzy widzą związek między swoimi zdrowiem a odżywianiem mieli możliwość obejrzenia i posmakowania najlepszej polskiej żywności - mówi w "Sygnałach dnia" Jan Krzysztof Ardanowski zapraszając na dzisiejszy piknik "Poznaj dobrą żywność". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić żywność przed środkami ochrony roślin? Przekroczenia norm to rzadkość

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 12:10
Jedna z sieci handlowych w Polsce poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży partii białej kapusty. Okazało się, że w produkcie przekroczony został dopuszczalny limit  pozostałości środka ochrony roślin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywność: etykieta powinna zawierać informację o alergenach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 13:30
Zwiększają się wymagania związane z bezpieczeństwem żywności. Zgodnie z prawem unijnym, substancje uczulające, tzw. alergeny, występujące nawet w śladowych ilościach, powinny być oznakowane na etykietach produktów.
rozwiń zwiń