X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Komisarz rolnictwa UE. Wiemy, czym może zajmować się Janusz Wojciechowski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 20:56
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że kandydatem na przyszłego komisarza rolnictwa jest Janusz Wojciechowski. Wśród jego najważniejszych zadań będzie reforma Wspólnej Polityki Rolnej oraz m.in., wyrównanie dopłat dla rolników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do poziomu, który otrzymują ci z Zachodu.
Audio
  • Kandydat Polski na komisarza - Janusz Wojciechowski - ma odpowiadać za rolnictwo. Podział tek w nowej Komisji Europejskiej ogłosiła jej przewodnicząca Ursula von der Leyen. O szczegółach Beata Płomecka. (iar)
  • Teka komisarza do spraw rolnictwa, którą ma objąć Janusz Wojciechowski, jest bardzo ważna - skomentowała nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.(IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

On sam zapowiadał, że w Unii brakuje długofalowej wizji europejskiego rolnictwa. Janusz Wojciechowski może być też tym komisarzem, który wyrówna dopłaty dla rolników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do poziomu, który otrzymują ci z Zachodu.

Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przesłała każdemu z członków jej przyszłego kolegium list, w którym opisuje zadania, jakie mają przyszli komisarze. Pismo do Wojciechowskiego i innych komisarzy zostało upublicznione przez samą KE.

Jak zaznaczyła, obecnie około 21 mln ludzi pracuje w 11 mln gospodarstw w Europie. Wskazała, że dostarczanie niedrogiej żywności obywatelom i godziwe warunki życia dla rolników to jedna z misji, do jakich została powołana UE.

Morawiecki 1200.jpg

Mateusz Morawiecki: uzyskaliśmy jedną z najważniejszych tek w UE

Jednym z pierwszych zadań polskiego komisarza ma być zapewnienie, by sektor rolny nadal wywiązywał się ze swoich zobowiązań dotyczących zapewniania pracy i żywności.

Jakie zadania dla nowego komisarza rolnictwa

Zakończenie prac ws. unowocześnienia wspólnej polityki rolnej, wpisanie jej w ambicje klimatyczne UE, przygotowanie wizji dla obszarów wiejskich - to zadania, jakie przyszła szefowa KE postawiła polskiemu kandydatowi na komisarza Januszowi Wojciechowskiemu.

Przed nowym komisarzem wielkie wyzwania związane z celami klimatycznymi

- Nasz sektor rolny ma zasadnicze znaczenie dla realizacji naszych zobowiązań dotyczących neutralności klimatycznej; jest także bardzo narażony na skutki zmian klimatu. Musimy wspierać go na obu tych frontach, aby zapewnić konkurencyjność" - podkreśliła przyszła szefowa Komisji.

Wojciechowski ma jednocześnie wspierać rolnictwo w dostosowywaniu się do zmian klimatycznych, demograficznych i technologicznych. Ma on również położyć nacisk na zdrowszą i bardziej zrównoważoną produkcję żywności.

- Będzie to ważna część „Europejskiego Zielonego Ładu - zaznaczyła von der Leyen.

- Ostateczne porozumienie musi być ambitne pod względem bezpieczeństwa żywnościowego oraz celów środowiskowych i klimatycznych. Powinno zachęcać do stosowania technologii cyfrowych i zapewniać konkurencyjność sektora, godziwe dochody, a także wspierać młodych rolników - wyliczyła von der Leyen.

Von der Leyen chce ponadto, by nowy komisarz ds. rolnictwa zapewnił, by rolnictwo i produkcja żywności przyczyniały się do realizacji celów klimatycznych, środowiskowych i dotyczących różnorodności biologicznej. Chodzi głównie o ograniczenie stosowania pestycydów, nawozów i chemikaliów w Europie, ale też poza nią.

Przed nowym komisarzem zakończenie negocjacji ws. Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

Polak ma też przyczynić się do szybkiego zakończenia negocjacji w sprawie nowoczesnej i uproszczonej wspólnej polityki rolnej na okres po 2020 r.

Gdy negocjacje na temat reformy wspólnej polityki rolnej zostaną ukończone, Wojciechowski ma się skupić na jej wdrażaniu, m.in. ustalając wymogi dla państw członkowskich dotyczące celów środowiskowych i klimatycznych.
Jaka wizja dla obszarów wiejskich?

Innym zadaniem byłego europosła PiS, jeśli zostanie komisarzem ds. rolnictwa, ma być opracowanie nowej długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich. W realizacji tego zadania ma ściśle współpracować z wiceprzewodniczącą ds. demokracji i demografii Chorwatką Dubravką Szuicą. Wojciechowski ma też zajmować się promocją europejskiej żywności oraz standardów żywnościowych na świecie.

Von der Leyen podkreśliła, że co do zasady Polak będzie pracował pod kierunkiem wiceszefa wykonawczego KE Fransa Timmermansa, który ma zajmować się "Europejskim Zielonym Ładem".

Według ekspertów, najważniejszym wyzwaniem dla nowego komisarza będzie zreformowanie sektora rolnego

Eksperci w Brukseli pozytywnie ocenili takie rozłożenie priorytetów dla przyszłego komisarza ds. rolnych, wskazując jednocześnie, że jego zadanie nie będzie łatwe.

- Dobrze widzieć tak silny nacisk na zdrowszą i bardziej zrównoważoną produkcję żywności w liście von der Leyena do Janusza Wojciechowskiego - podkreśliła Annika Hedberg z brukselskiego think tanku EPC. Prawdziwym wyzwaniem zdaniem ekspertki będzie jednak znalezienie sposobu na zreformowanie sektora rolnego, który funkcjonuje dokładnie odwrotnie, niż chciałaby przyszła szefowa KE.

Głosowanie Parlamentu Europejskiego nad całym składem Komisji ma się odbyć w październiku. Pod koniec września rozpoczną się przesłuchania kandydatów na komisarzy przed odpowiednimi komisjami w PE.

Minister rolnictwa Jan Ardanowski: Wojciechowski jest chyba najlepszym kandydatem, jakiego możemy oddelegować do obszaru rolnictwa w UE

-Janusz Wojciechowski jest chyba najlepszym kandydatem, jakiego możemy oddelegować do obszaru rolnictwa w Unii Europejskiej - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Dodał, że teka komisarza UE ds. rolnictwa jest wielką szansa dla Polski i oznacza uznanie dla naszego rolnictwa

Minister ocenił, że Janusz Wojciechowski "zna Europę". "Był i europarlamentarzystą i w innych instytucjach sobie znakomicie radzi, a jednocześnie w swojej aktywności na terenie Polski, pokazał, że naprawdę zna się na rolnictwie" - dodał.

- Dla mnie to jest ważne, bo on ma takie podejście do rolnictwa, które mi bardzo odpowiada, czyli rolnictwa zrównoważonego, związanego z mniejszymi gospodarstwami, z jakością żywności, z wymianą pokoleń na wsi i młodymi rolnikami - podkreślił Ardanowski.

- To jest wielka szansa dla Polski, to jest również wielkie uznanie dla naszego rolnictwa, że przestaliśmy być tym „głupszym Jasiem” w Europie. To jest chyba najważniejszy komisarz po przewodniczącym Komisji Europejskiej, bo Wspólna Polityka Rolna, to w dalszym ciągu prawie 40 proc. budżetu UE, więc jego rola jest naprawdę znacząca" - ocenił.

Minister powiedział, że Janusz Wojciechowski jako komisarz UE ds. rolnictwa "może wpłynąć na dopłaty bezpośrednie dla rolników" tak, by podwyższyć je do "europejskiej średniej". "To jest bardzo dobry kandydat, to jest również wielkie uznanie i wielki powód do dumy dla Polski " - dodał.

Obecnie Wojciechowski jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym

To ważna instytucja, która sprawuje nadzór nad prawidłowym gospodarowaniem środkami unijnymi. Kontroluje dochody i wydatki Unii oraz każdą osobę i organizację, która dysponuje unijnymi środkami.

Wojciechowski objął to stanowisko w kwietniu 2016 r. po tym, gdy w grudniu 2015 r. został zgłoszony przez ówczesny rząd Beaty Szydło na nie jako przedstawiciel Polski.

Wcześniej, w latach 2004-2016 Wojciechowski był europosłem. W PE pracował m.in. w komisji rolnictwa. Od 2010 r. oficjalnie związany jest z Prawem i Sprawiedliwością, gdy przystąpił do tej partii.

Wcześniej był politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a w latach 2004-2005 sprawował funkcję prezesa tego ugrupowania. W lutym 2006 został wykluczony z PSL i wraz z innymi politykami, którzy zostali usunięci z PSL, utworzył nowe ugrupowanie polityczne - Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 kandydował jako przedstawiciel Stronnictwa „Piast”, jednak z listy Prawa i Sprawiedliwości.


Wojciechowski ma duże doświadczenie także w instytucjach krajowych. W latach 2001 - 2004 był wicemarszałkiem Sejmu, a w 1995-2001 prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Sprawował też mandat posła, a w latach 2001–2004 był wicemarszałkiem Sejmu. Polski kandydat na komisarza jest prawnikiem, a w latach 80. i 90. ub.r. był sędzią. Był też sędzią Trybunału Stanu, członkiem Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędzia delegowanym do Sądu Najwyższego

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo Komisja Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Wojciechowski: komisja ds. rolnictwa jest jedną z najważniejszych w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 16:57
– Rolnictwo w Europie ma przyszłość. Jeśli będę za nie odpowiedzialny to zrobię wszystko, by rozwijało się. (…) Czuję problemy rolników. Nie trzeba mi opowiadać o życiu na wsi, bo znam to z własnego doświadczenia – powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Wojciechowski, kandydat na komisarza Unii Europejskiej. – Szansa na tekę ds. rolnictwa to wielki sukces negocjacyjny rządu – dodał.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Grzegorz Grosse: kandydatura J. Wojciechowskiego nie budzi kontrowersji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 10:48
- Łatwo można pokazać kandydatów, którzy pod względem zarzutów są bardziej wątpliwi niż Janusz Wojciechowski. Jest także wielu kandydatów, którzy podobnie jak Wojciechowski mają doświadczenie, ale Wojciechowskiego widziałbym po stronie tych, którzy nie budzą kontrowersji i bardzo dobrze pasują do teki, którą mają sprawować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Centrum Europejskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogate doświadczenie polskiego kandydata. Kim jest Janusz Wojciechowski?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:38
Janusz Wojciechowski, który jest kandydatem na unijnego komisarza rolnictwa, obecnie zasiada w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. W przeszłości był europosłem PiS i zdobywał doświadczenie m.in. w unijnych instytucjach. Pełnił też funkcję prezesa NIK.
rozwiń zwiń