X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Prezydent Andrzej Duda: "Polska wieś staje się wizytówką Rzeczypospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 14:35
Prezydent Andrzej Duda wręczył w Belwederze listy gratulacyjne laureatom XVII Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Wzięło w nim udział ok. 1200 gospodarstw i zakładów rolnych.
Audio
  • Polska wieś staje się wizytówką Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z laureatami XVII Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". (IAR)
  • Prezydent Duda objął patronat nad konkursem, którego organizatorem jest KRUS. Jak poinformowała prezes Aleksandra Hadzik, od początku istnienia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego liczba wypadków w rolnictwie spadła o 70 procent.(IAR)
  • Minister Ardanowski mówił też, że rządowi zależy na tym, by w ramach zrównoważonego rozwoju, na obszarach wiejskich mieszkało jak najwięcej ludzi. Chodzi o to, mówił, by zachować żywotność społeczną i ekonomiczną na wsi.(IAR)
Prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości wręczenia listów gratulacyjnych laureatom XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne gospodarstwo rolne.
Prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości wręczenia listów gratulacyjnych laureatom XVII Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne gospodarstwo rolne". Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent zaznaczył, że na przestrzeni ostatnich 30 lat polska wieś bardzo się zmieniła, stała się nowoczesna, piękna, czysta i zadbana. Stała się też bezpieczniejsza dla rolników, ich rodzin i także ich dzieci.

Prezydent zauważył, że jesteśmy w bardzo radosnym okresie roku - z punktu widzenia rolników - czasie dożynek, pewnego podsumowania. Takim podsumowaniem, jak wskazał, w jakimś sensie jest też konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Polska wieś coraz bardziej nowoczesna i bezpieczna

- Dzisiaj, kiedy popatrzy się na polską wieś, każdy widzi (...), jak bardzo ona się zmieniła na przestrzeni ostatnich 30 lat. To zupełnie inne gospodarstwa rolne, to zupełnie inne obszary wiejskie niż to, z czym mieliśmy do czynienia w 1989 r., kiedy rozpoczynały się przemiany - mówił prezydent.

- Dziś polska wieś jest nowoczesna, dziś polska wieś jest piękna, dziś polska wieś jest czysta, schludna, zadbana i to jest w tej chwili stały element każdego zakątka naszego kraju. To bardzo ważne, dziękuję za to, bo polska wieś - śmiało można powiedzieć - staje się wizytówką Rzeczpospolitej - podkreślił.

Dodał, że nasza wieś jest także bezpieczniejsza - dla rolników i ich rodzin.

- To przede wszystkim dzieci są chronione przed wypadkami, przed zagrożeniem życia i zdrowia - mówił.

Prezydent podziękował rolnikom za to, że są "doskonałymi gospodarzami" i zaprosił ich do udziału w niedzielnych dożynkach prezydenckich w Spale. "Będę dziękował i składał hołd za ciężką pracę polskim rolnikom" - zapowiedział.

Wśród laureatów nagrody przyznanej za "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" gospodarstwa rodzinne…

Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne uznano gospodarstwo Anny i Mariusza Chrzanowskich z Nowego Chodnowa w województwie łódzkim. Drugie miejsce przyznano gospodarstwu Alicji i Konrada Gilowskich z Łowiec na Podkarpaciu, a trzecie - ex aequo gospodarstwom: Beaty i Leszka Kamińskich z Malinowa w województwie warmińsko-mazurskim oraz Grażyny i Leszka Bobrowskich z Wólki Kurdybanowskiej w województwie mazowieckim.

…oraz zakłady rolne

Laureatami w kategorii zakładów rolnych zostali: Ośrodek Hodowli Zarodowej "Głogówek", Ośrodek Hodowli Zarodowej "Mścice", oraz Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin "Polanowice".

Spada liczba wypadków w rolnictwie

Prezydent Duda objął patronat nad konkursem, którego organizatorem jest KRUS. Jak poinformowała prezes Aleksandra Hadzik, od początku istnienia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego liczba wypadków w rolnictwie spadła o 70 procent.

Polskie rolnictwo nowoczesne nie dzięki chemii, ale dzięki symbiozie z przyrodą

W uroczystości wziął udział również minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Podkreślał, że w Polsce promowane jest rolnictwo nowoczesne, funkcjonujące w symbiozie z przyrodą. Jak mówił, "rolnictwo, gdzie nowoczesnością nazywano jak największe plony, bez liczenia się z konsekwencjami i ilością zastosowanej chemii, to nie jest nowoczesne rolnictwo".

 Minister dodał, że nowoczesne to takie, które daje wysokie plony bez pogarszania otoczenia, w jakim żyje nasze pokolenie.

Jak wskazał, to pomoże stworzyć rolnictwo, które będzie naszą wielką szansą na rynkach europejskich i światowych. Dodał, że to wymaga dużej wiedzy m.in. w kwestii stosowania środków chemicznych, tylko wtedy kiedy są niezbędne i tylko w niezbędnej ilości.

Jan Krzysztof Ardanowski mówił też, że rządowi zależy na tym, by w ramach zrównoważonego rozwoju na obszarach wiejskich mieszkało jak najwięcej ludzi. Chodzi o to, by zachować żywotność społeczną i ekonomiczną na wsi.

Ważne gospodarstwa rodzinne, również te mniejsze

Dodał, że chce rozwijać rolnictwo w oparciu o gospodarstwa rodzinne, które stanowią ważny element struktury społecznej, ale również są sprawne ekonomicznie.

Wskazał, że małe gospodarstwa również mają racje bytu, ale muszą zajmować się innymi działaniami niż duże gospodarstwa korzystające z efektu skali. Jak wymienił, może to być m.in. przetwórstwo w gospodarstwach, handel detaliczny, etc.

W XVII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne wzięły udział 1153 gospodarstwa indywidualne i 41 zakładów rolnych zatrudniających ponad 4,4 tys. pracowników. Celem organizowanego od 2003 roku przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego konkursu jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak