X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Pieniądze za straty w rolnictwie. Wnioski można składać od 3 października

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 20:22
Rolnicy, którzy już mają oszacowane straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi m.in. suszą, gradem, deszczami, czy huraganem, od 3 października mogą składać wnioski o pomoc w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Minister zaznaczył, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, które udzielają pomocy rolnikom w powodu klęsk żywiołowych. Przypomniał, że w ubiegłym roku rząd przeznaczył na pomoc dla rolników aż 2,2 mld zł.

Wnioski o dotacje na pokrycie strat powstałych w wyniku: suszy, huraganu,gradu, deszczu, przymrozków, powodzi

Zgodnie z ogłoszeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi,producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% danej uprawy, od 3 do 31 października br. mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w formie dotacji.

Jak informuje w najnowszym raporcie Instytut Upraw Gleboznawstwa i Nawożenia, susza rolnicza notowana jest obecnie na terenie ośmiu województw. Największy deficyt wody, podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. W dalszym ciągu duży deficyt wody notowany jest na terenie Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w północnej części Polesia Lubelskiego oraz we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego.

Obecnie straty spowodowane suszą szacują 1321 komisje, objęły ponad 4 mln hektarów w 242 tys. gospodarstw

Jak mówił minister, w tym roku straty z powodu suszy w tej chwili są trudne do oceny, bo wiele komisji szacujących jeszcze nie zakończyło pracy.

Według danych resortu rolnictwa otrzymanych od wojewodów, na 25 września br., straty szacowało jeszcze 1321 komisji, zakończyły pracę - 443 komisje. Straty suszowe wystąpiły na powierzchni 4 mln 135 tys. hektarów, poszkodowanych jest 242 tys. gospodarstw.


susza1200.jpg
500 mln zł na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę

Wnioski można składać od 3 do końca października, ale termin może zostać przedłużony

Minister powiedział, że wnioski będą przyjmowane do końca października, ale jeżeli rolnicy nie zdążą, to termin naboru będzie wydłużony, jak to było w ubiegłym roku. Zapewnił, że pomoc zostanie wypłacona "tak szybko, jak to będzie możliwe".

Zasady pomocy takie jak w zeszłym roku, z wyjątkiem wsparcia strat na łąkach i pastwiskach

Ardanowski przypomniał, że zasady pomocy są bardzo podobne do tych, jakie były w ubiegłym roku.

- Zmieniłem zasady dotyczące wsparcia na trwałych użytkach zielonych, wysokość pomocy jest uzależniona od obsady zwierząt" - powiedział minister. Wyjaśnił, że łąki i pastwiska są uprawą, która wymaga relatywnie niewielkich nakładów i nie ma powodu, by płacić tak wysokie stawki, jak do upraw.

Dla kogo pomoc i w jakiej wysokości

- Pomoc będzie przysługiwała tym rolnikom, u których straty w gospodarstwie wyniosły co najmniej 30 proc. danej uprawy.

Najwyższą pomoc - 1000 zł na hektar dostaną te osoby, u których szkody obejmują co najmniej 70 proc. danej uprawy oraz wieloletnich użytków zielonych, ale pod warunkiem, że obsada zwierząt (z bydła, owiec, kóz lub koni wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.

- Jeżeli obsada zwierząt na użytkach zielonych będzie mniejsza niż 0,3 szt./ha, to rekompensata wyniesie 500 zł/ha.

- Na 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy mogą liczyć ci rolnicy, których szkody obejmują co najmniej 30 proc., ale mniej niż 70 proc. danej uprawy oraz wieloletnich użytków zielonych, na których znajduje się obsada zwierząt (powyżej 0,3 sztuki na hektar przeliczeniowy. Jeżeli na użytkach zielonych zwierząt nie będzie, to wsparcie wyniesie 250 zł.

Pomoc będzie udzielana poza formułą pomocy de minimis, jeżeli szkody będą wyższe niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym; w ramach formuły pomocy de minimis będzie udzielona wówczas, gdy szkody nie będą większe niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.

Minister zaznaczył, że pomoc de minimis może być udzielana tylko do wyczerpania limitu przez dane gospodarstwo, ale jeżeli okazałoby się, że został on wyczerpany na ten rok, to rolnik pieniądze dostanie po nowym roku.

Pełna pomoc tylko dla rolników z ubezpieczonymi uprawami

Minister podkreślił, że warunkiem uzyskania pełnej pomocy jest ubezpieczenie połowy upraw od co najmniej jednego ryzyka. Jeżeli takiego ubezpieczenia rolnik nie będzie posiadał, to otrzyma pomoc w połowie wysokości. Zasada ta obowiązuje od 2010 r. - dodał.

Oprócz pomocy od państwa, można się ubiegać również o umorzenie opłat związanych z czynszem, KUS-em czy podatkiem

Zaznaczył, że jest to część pomocy dla rolników, lecz tak jak w poprzednich latach, poszkodowany może ubiegać się o niskooprocentowany kredyt, wnioskować o umorzenie czynszu, składek KRUS czy umorzenie raty podatku rolnego.

Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR

Osoby, które mają oszacowane straty, zatwierdzone przez wojewodę, mogą składać wnioski o wsparcie do kierownika biura powiatowego ARiMR. Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód.

Formularz wniosku o udzielenie pomocy będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl).

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Są środki na nawodnienia w gospodarstwach rolnych. Do 100 tys. zł na zbiornik lub studnię głębinową

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 11:11
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyodrębniło środki na inwestycje na nowe lub istniejące systemy nawadniania w gospodarstwach rolnych. Na początek przeznacza na to 100 mln euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: nabór wniosków o pomoc suszową rusza od 3 października

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 17:13
Od 3 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków o pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.
rozwiń zwiń