X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rocznica strajku w Cukrowni Kluczewo. Ardanowski: rolnicy wiedzą jak dbać o narodowe interesy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 15:00
"Polscy rolnicy doskonale wiedzą, jak dbać, jak walczyć o narodowe interesy" – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Minister – na zaproszenie NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych – uczestniczył w odsłonięciu pamiątkowej tablicy w 20. rocznicę strajku okupacyjnego w Cukrowni Kluczewo.
Odsłonięcie tablicy w Kluczewie przez min. Ardanowskiego
Odsłonięcie tablicy w Kluczewie przez min. ArdanowskiegoFoto: Urząd Woj. Zachodniopomorskiego/twitter

Strajk w obronie cukrowni, przed jej sprzedażą niemieckiej spółce Nordzucker, trwał 120 dni, ale bój o nią trwał 5 lat. Zakończeniem było włączenie Cukrowni Kluczewo do Krajowej Spółki Cukrowej.

– Pamiętamy wydarzenia, które w istotny sposób doprowadziły ostatecznie do utworzenia Krajowej Spółki Cukrowej. To polscy rolnicy, tu w Kluczewie i w innych miejscach Polski, walczyli o utrzymanie przetwórstwa rolno-spożywczego, wiedząc o tym, ze rolnictwo to jest produkcja surowca i przetwórstwo – cały łańcuch "od pola do stołu" – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.


1200_cukier_pixabay.jpg
Krajowa Spółka Cukrowa stanie się holdingiem spożywczym

Cukrownia ma się dobrze

Według szefa resortu rolnictwa cały łańcuch produkcyjno-przetwórczy był zagrożony wyprzedażą przez ówczesne władze dużych zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego kapitałowi zachodniemu.

– Teraz widać, jak przenikliwi i jak mądrzy byli rolnicy z tego czasu, z tego strajku w Kluczewie, bo okazuje się, że kapitał ma narodowość – powiedział minister rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że nasza dzisiejsza "perła w koronie" Krajowa Spółka Cukrowa, która ma się dobrze – tak, jak ma się dobrze i Cukrownia Kluczewo – mogłaby być silniejsza, mogłaby liczyć więcej podmiotów, gdyby nie decyzje ówczesnych władz o sprzedaży spółek cukrowni śląskich i w wielu innych regionach Polski.


rolnictwo 1200.jpg
Ardanowski: ponad miliard złotych trafi do rolników poszkodowanych przez pandemię

Rynek mocno się komplikuje

– Dobrze, że jest Krajowa Spółka Cukrowa. Czeka ją, zapewne niełatwa przyszłość, ponieważ rynek buraków cukrowych mocno się komplikuje – stwierdził minister.

Dodał przy tym, że dzięki realizowaniu projektu, który zakłada budowę Krajowej Grupy Spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową i inne podmioty, pozwoli rozszerzyć jej zakres działalności i pomóc znacznie szerszej grupie rolników niż tylko producentom buraków cukrowych.

Na odsłoniętej właśnie pamiątkowej tablicy umieszczony został cytat zaczerpnięty od Hipolita Cegielskiego: "Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją".

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krajowa Spółka Cukrowa stanie się holdingiem spożywczym

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 11:03
Do końca roku Krajowa Spółka Cukrowa zostanie przekształcona w holding spożywczy. To największy w Polsce i jeden z najbardziej znaczących w Europie producentów cukru buraczanego. Większościowym udziałowcem spółki jest Skarb Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: rolnictwo priorytetem rządu, zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:56
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podsumowując dwa lata kierowania resortem, powiedział, że znaczenie rolnictwa dla polskiej gospodarki jest ogromne. Polska wieś zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe, bo - jak mówił - co by to było, gdyby w okresie pandemii zabrakło żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyrównanie dopłat, bezpieczeństwo żywnościowe". Jan Krzysztof Ardanowski o priorytetach polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:01
- Zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, wykorzystanie ich potencjału rozwojowego i zabezpieczenie niezależności żywnościowej Europy - to główne priorytety rozpoczynającego się 1 lipca 2020 r. półrocznego przewodnictwa Niemiec w Radzie UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywność i produkty rolne nie zdrożeją przez VAT. Matryca pozostaje na starym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 15:44
Nowa matryca podatkowa nie zmienia stawek VAT na produkty rolne i na środki produkcji dla rolnictwa. Pozostają one na poziomie 8 proc. - informuje resort rolnictwa. Dodano, że żywność nadal jest opodatkowana 5-proc. stawką VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spis rolny 2020. Ostatni dzwonek na zgłoszenie się na rachmistrza

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 09:34
Jeszcze tylko dziś mogą zgłaszać się kandydaci na rachmistrzów spisowych do Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Spis zostanie przeprowadzony w Polsce od 1 września do 30 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: ponad miliard złotych trafi do rolników poszkodowanych przez pandemię

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 12:51
- Nieco ponad miliard złotych zostanie wypłaconych gospodarstwom z branż dotkniętych koronawirusem - zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji prasowej. Poinformował, że na wypłatę tych środków uzyskano już zgodę Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń