Ptasia grypa znowu groźna. Resort rolnictwa ostrzega: pojawiły się pierwsze ogniska

Pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych; warunki atmosferyczne i migracja ptaków sprzyjają kolejnym ogniskom grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób - ostrzega resort rolnictwa. Resort podkreślił, że każde kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków generuje straty dla całego sektora drobiarskiego, dlatego tak ważna jest bioasekuracja.

2022-12-09, 20:43

Ptasia grypa znowu groźna. Resort rolnictwa ostrzega: pojawiły się pierwsze ogniska
Nie ma dowodów na to, że drób był źródłem zakażenia. Ministerstwo rolnictwa zdementowało informacje "Gazety Wyborczej".Foto: Photoarte/Shutterstock

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków dzikiego ptactwa. Wektorem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie.

Wirus grypy może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego.

Czasowa utrata rynków zbytu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomniało, że stwierdzenie ogniska choroby powoduje konieczność likwidacji zakażonego stada oraz skutkuje ograniczeniami dla sektora drobiarskiego, które wpływają m.in. na czasową utratę rynków zbytu, a w konsekwencji funkcjonowanie hodowców i zakładów.

Resort dodał, że bieżąca sytuacja epizootyczna w zakresie grypy ptaków wymaga szczególnej uwagi i wzmożonej ostrożności hodowców drobiu na całym terytorium Polski w celu minimalizacji ryzyka przeniesienia wirusa na teren gospodarstw.

REKLAMA

Zasady bioasekuracji

Resort podkreślił, że hodowcy drobiu mają obowiązek ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji. Chodzi m.in. o niepojenie drobiu ze zbiorników, do których mają dostęp ptaki dzikie.

Hodowcy muszą też zadbać o to, by ograniczać kontakt drobiu z dzikimi ptakami. Winni oni także przechowywać i odpowiednio zabezpieczyć pasze tak, aby nie miały do niej dostępu dzikie ptaki.

Kolejną zasadą bioasekuracji jest wykładanie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób.

Hodowcy powinni też myć i odkażać ręce oraz stosować odzież ochronną i obuwie ochronne przy wchodzeniu do budynków inwentarskich czy czyścić i odkażać narzędzia i sprzęt używany do obsługi zwierząt.

REKLAMA

PR24.pl, IAR, PAP, DoS, kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej