Kołodziejczak o relacjach handlowych z Ukrainą: trzeba redukować napływ towarów rolnych na polski rynek
Relacje handlowe Ukrainy z Polską i Unią Europejską wymagają radykalnych zmian, nie można godzić się na przedłużenie wolnego handlu z Kijowem o kolejny rok - powiedział wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
2024-01-15, 16:06
Minister Kołodziejczak wziął udział w wideokonferencji z unijnym komisarzem do spraw handlu Valdisem Dombrovskisem. Zaznaczył, że trwają ustalania rozwiązań mających redukować napływ towarów rolnych z tego kierunku na polski rynek.
Potrzebne nowe regulacje
Wiceminister uważa, że potrzebne są nowe regulacje dotyczące dwustronnych relacji handlowych Ukrainy Unią Europejską oraz dodatkowe zabezpieczenia dla Polski.
Dodał, że rozmowy z Kijowem w sprawie rolnictwa mogą być kluczowe w kontekście proeuropejskich aspiracji tego państwa.
REKLAMA
- Jestem dobrej myśli, choć wiem, że zdanie Dombrovskisa jest jasne i znane od dawna. Stoję na stanowisku, by do tych działań włączyć cały rząd. Będę namawiać premiera, by on sam mocniej zajął się tą sprawą. To jest sprawa, która będzie rzutować nie tylko na rolnictwo. Układ rolniczy między Polską a Ukrainą będzie pewną wykładnią dla późniejszych wymian handlowych, przemysłu, przetwórstwa - mówił sekretarz stanu w resorcie rolnictwa.
Potencjał ukraińskiej produkcji rolnej
Michał Kołodziejczak podkreślił, że polskie władze dążą do zatwierdzenia przez Kijów i Brukselę propozycji importu ukraińskich artykułów w systemie koncesji. Miałby się on odbywać za zgodą trzech stron porozumienia i w granicach wcześniej wypracowanych limitów.
- Najważniejszą rzeczą jest umiejętność przewidywania. Potencjał tamtejszej produkcji jest dla nas niewyobrażalny. Byłoby głupotą myślenie, że ktoś z ukraińskiej strony będzie myśleć o solidarności gospodarczej. Myśli się portfelem i potencjalnym zyskiem. Jeśli Komisja będzie stać po stronie tych ludzi, to możemy mówić, że dla Polski będzie to jeden z największych problemów - stwierdził polityk Koalicji Obywatelskiej.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Zobacz również:
Obecne postanowienia Komisji Europejskiej dopuszczają bezcłowy handel z Ukrainą do czerwca. Bruksela chce przedłużenia tego stanu na kolejne 12 miesięcy. Propozycja wymaga zgody krajów członkowskich i Europarlamentu.
Posłuchaj
Posłuchaj
W połowie kwietnia ubiegłego roku poprzedni rząd wdrożył embargo na import najbardziej popularnych gatunków zbóż z Ukrainy.
REKLAMA
IAR/PR24/akg
REKLAMA