Rolnicy protestują już w całej Europie. Jakie są ich postulaty? Wyjaśniamy
Rolnicy w całej Unii Europejskiej protestują z powodu szeregu kwestii wpływających na ich źródła utrzymania. Protesty, które mają miejsce w krajach takich jak Grecja, Niemcy, Portugalia, Polska i Francja, podkreślają wspólne obawy rolników.
2024-02-09, 09:53
Głównymi problemami rolników są spadające ceny plonów, rosnące koszty, surowe regulacje, siła oddziaływania sprzedawców detalicznych, zadłużenie, wpływ zmian klimatycznych i tani import z zagranicy, a wszystko to w ramach systemu rolnego podkreślającego, że "większe jest lepsze".
Droższa produkcja, mało pieniędzy
Ekstremalne zjawiska pogodowe związane ze zmianami klimatu, takie jak susze i pożary, mają wpływ na produkcję, szczególnie w Europie Południowej. Rolnicy czują się uwięzieni między zapotrzebowaniem na tanią żywność a procesami przyjaznymi dla klimatu, co dodatkowo pogarszają postrzegane niespójności w przepisach UE.
Polityka rolna UE
Wspólna Polityka Rolna (WPR), system dotacji o rocznej wartości 55 miliardów euro, historycznie oparty na ekonomii skali, przyczynił się do konsolidacji gospodarstw rolnych i zwiększenia zadłużenia większych gospodarstw. Unijna strategia "Od pola do stołu", będąca częścią Europejskiego Zielonego Ładu, ma na celu uczynienie bloku neutralnym dla klimatu do 2050 r., ale rolnicy są zaniepokojeni celami, takimi jak zmniejszenie o połowę zużycia pestycydów i zwiększenie produkcji ekologicznej, uważając je za niesprawiedliwe, nierealistyczne i nieopłacalne ekonomicznie.
REKLAMA
Rządy podjęły pewne kroki w celu uwzględnienia skarg rolników, na przykład Berlin zmodyfikował plany ograniczenia dopłat do oleju napędowego, a Paryż zrezygnował z podwyżki podatku od oleju napędowego, obiecując jednocześnie pomoc finansową. Na szczeblu UE Komisja Europejska zaproponowała środki, takie jak ograniczenie importu produktów rolnych z Ukrainy i zwolnienie rolników z obowiązku ugorowania części gruntów w 2024 roku.
PR24/IAR/Guardian/mib/wmkor
REKLAMA
REKLAMA