more_horiz
Gospodarka

Dopłaty do nawozów. Wojciechowski: decyzja w najbliższych dniach

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 18:27
- Polska zmodyfikowała swój wniosek do KE ws. dopłat do nawozów dostosowując go do nowych ram prawnych - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach zapadnie decyzja KE i pomoc będzie mogła być udzielana.
W związku ze wzrostem cen rolnicy domagają się dopłat do nawozów sztucznych.
W związku ze wzrostem cen rolnicy domagają się dopłat do nawozów sztucznych.Foto: shutterstock.com/Fotokostic

W środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że Komisja Europejska nie zaakceptowała wniosku Polski o zgodę na dopłaty do nawozów, wskazując, że takie wsparcie powinno być w ramach pomocy de minimis. Zapowiedział, że będzie złożony ponowny wniosek do KE w tej sprawie.

Krajowa pomoc dla rolników

Podczas konferencji prasowej z udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka Janusz Wojciechowski przypomniał, że 23 marca Komisja Europejska przyjęła komunikat dotyczący bezpieczeństwa żywnościowego i wzmocnienia rolnictwa europejskiego w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Przewiduje on m.in. przyspieszenie płatności bezpośrednich na 2023 r. - wypłaty mają być możliwe od października.

Wojciechowski wskazał, że najważniejszym elementem komunikatu są tymczasowe ramy kryzysowe, w ramach których możliwa jest krajowa pomoc publiczna dla rolników w wysokości do 35 tys. euro na jedno gospodarstwo - chodzi o rolników poszkodowanych na skutek wojny na Ukrainie, m.in. w związku z wysokimi cenami nawozów i pasz.

Możliwe dopłaty

- Państwa członkowie mogą składać aplikacje o zgodę na taką pomoc i Komisja w dość szybkim trybie będzie tej zgody udzielać. Tam są możliwe dopłaty do nawozów, te dopłaty, o które aplikuje polski rząd - podkreślił unijny komisarz.

Wyjaśnił, że polski wniosek o zgodę na dopłaty do nawozów był złożony wcześniej, 20 marca, w ramach pomocy covidowej. W związku z tym - mówił - zaszła konieczność modyfikacji polskiego wniosku. - KE nie odrzuciła polskiego wniosku. (...) Kiedy się pojawiły nowe ramy prawne, Polska zmodyfikowała swój wniosek i dostosowała go do nowych ram prawnych - oświadczył Wojciechowski.

Decyzja w najbliższych dniach

- Jestem pewien (...) - bo nie mogę tego w tym momencie ogłosić, bo sprawą zajmuje się inna dyrekcja, inny komisarz, pani komisarz Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji - wszystko na to wskazuje, że w najbliższych dniach ta decyzja zapadnie. Polski wniosek zostanie uwzględniony i pomoc dla rolników będzie mogła być udzielana - powiedział.

Czytaj także:

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oznajmił, że Polska złożyła zmodyfikowany wniosek 6 kwietnia, powołując się na nowe podstawy prawne z 24 marca. - Mam nadzieję, że będzie szybkie zatwierdzenie. Ta pomoc jest niespotykanej skali. Zaprojektowaliśmy pomoc prawie 4 mld zł, więc jest to kwota przekraczająca wszelkie inne dotychczasowe formy wsparcia - wskazał Kowalczyk.

Czytaj także:

Minister rolnictwa wyjaśnił, że dopłata do nawozów będzie pokryciem różnicy kosztu zakupu nawozu obecnie w stosunku do ceny nawozów zakupionych rok temu. Będą porównywane faktury sprzed roku - jeśli rolnik będzie je miał. Będzie też obwieszczenie ministra rolnictwa o średnich cenach z zeszłego roku.

PR24, akg