EBOiR finansuje polskie inwestycje energooszczędne
Po 40 miesiącach Europejski Bank Rozwoju i Przedsiębiorczości kończy pierwszą edycję Polskiego Programu Finansowania Zrównoważonej Energii – PolSEFF. Od stycznia 2011 roku zrealizowano prawie 2 tys. projektów o łącznej wartości ponad 180 mln euro.
2014-05-26, 11:56
Posłuchaj
W ramach programu polskie przedsiębiorstwa zaciągały kredyty i otrzymywały premie oraz pomoc doradczą.
Biorąc pod uwagę liczbę firm, które wzięły udział w programie, i wielkość kredytów, które zaciągnęły, można sądzić, że polskie przedsiębiorstwa nie boją się inwestowania w oszczędzanie energii i chronienie klimatu. Udział w programie PolSEFF przyniósł przedsiębiorstwom oszczędności .
- Przede wszystkim były to oszczędności energetyczne, które przekładają się na oszczędności kosztowe dla przedsiębiorców. Jeżeli chodzi o oszczędność energii, to rocznie program PolSEFF przyczynił się do zaoszczędzenia 330 gigawatogodzin, co odpowiada konsumpcji energii przez 44 tys. polskich gospodarstw domowych lub jeżeli spojrzymy na emisję dwutlenku węgla do atmosfery, to została ona zmniejszona o 109 tys. ton rocznie, co można odnieść do zanieczyszczeń, jakie generuje 50 tys. samochodów jeżdżących rocznie po polskich drogach – mówi Michał Pankiewicz z EBOiR.
Kredyty po cenach rynkowych
W ramach programu firmy zaciągały kredyty.
REKLAMA
- Kredyty były oprocentowane według polityki cenowej instytucji finansowych, tak że każda instytucja wyceniała je według własnego uznania. Była to cena rynkowa – wyjaśnia Pankiewicz. – My dawaliśmy finansowanie, które trafiało do instytucji finansowych, spółek leasingowych lub banków i banki już bezpośrednio z małymi i średnimi przedsiębiorstwami zawierały umowy – dodaje.
Zalety programu
- Atrakcyjność tego programu polegała przede wszystkim na zidentyfikowaniu konkretnych możliwości zaoszczędzenia energii i oszczędności kosztowych, które pozostają na dłużej. To nie jest jednorazowa oszczędność. Również na darmowym doradztwie inżynierów i konsultantów PolSEFF i na udzieleniu premii w wysokości 10 lub 15 proc. kosztów projektu – wylicza Pankiewicz. – Całkowita premia wypłacona przedsiębiorcom to 18 mln euro. Dzięki programowi udało się sfinansować projekty na ponad 180 mln euro – dodaje.
Znaczenie programu dla firm
- Program przyczynił się do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na polskim rynku, ale także za granicą. Jak wiemy, polskie przedsiębiorstwa też dużo eksportują. Także niewątpliwie ta korzyść cenowa może być argumentem w walce z konkurencją – wyjaśnia Pankiewicz.
Druga edycja
– W tej chwili program PolSEFF 1 jest już zakończony, natomiast EBOiR wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje program PolSEFF 2. Przewidujemy, że program ruszy w trzecim kwartale tego roku – zapowiada Pankiewicz.
REKLAMA
Co nowego?
- Różnica w stosunku do pierwszego programu będzie polegała na tym, że instytucją finansującą premię inwestycyjną będzie tym razem polska instytucja – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje Pankiewicz.
Największe przedsięwzięcie zrealizowane w ramach programu PolSEFF warte było 1 mln euro i dotyczyło wymiany starej maszyny drukarskiej na nową. Dało to roczne oszczędności energii wynoszące 88 proc., a emisja CO2 została zredukowana o 157 ton rocznie. Do projektów charakteryzujących się najwyższym poziomem osiągniętych oszczędności należały inwestycje w termomodernizację budynków.
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA