Mimo kryzysu w górnictwie Kopex buduje nową kopalnię
Pomimo kryzysu w branży węglowej postępuje projekt budowy kopalni węgla kamiennego w Przeciszowie w Małopolsce. 26 marca br. Rada Gminy przyjęła korzystne dla inwestycji Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju, a jesienią przyjęty ma być plan zagospodarowania przestrzennego gminy.
2015-05-06, 09:27
Posłuchaj
Jak mówi Marek Uszko, prezes Kopex-Ex-Coal, zgodnie z harmonogramem do końca roku spółka chce dostać koncesję na eksploatację węgla, a równocześnie trwają prace projektowe. Złoże ma obszar 42 kilometrów kwadratowych i jest zlokalizowane w trzech gminach. Są to Przeciszów, Polanka Wielka i Oświęcim, czyli w części zachodniej Małopolski. Obszar objęty projektowaniem, zlokalizowany jest w odległości około 51 kilometrów od centrum Katowic i około 58 kilometrów od centrum Krakowa.
Ma być wydobywane 3 - 4 mln ton węgla rocznie
W tym rejonie od ponad 100 lat prowadzone są różnego rodzaju badania, które potwierdzają występowanie pokładów węgla energetycznego o wysokiej kaloryczności. Łącznie, wykonano już 21 odwiertów, które są wykorzystywane w obecnie prowadzonych pracach projektowych. W kopalni ma być wydobywane od 3 do 4 milionów ton węgla kamiennego rocznie, z przeznaczeniem dla energetyki i ciepłownictwa.
REKLAMA
Prace będą prowadzone nowoczesną metodą
Prace nad udostępnieniem złoża są prowadzone nowoczesną metodą TBM (tunnel boring machine), co oznacza użycie maszyny podobnej do tej, jakiej używa się przy budowach między innymi tuneli pod Kanałem La Manche, tunelu łączącego Europę z Azją pod Cieśniną Bosfor czy warszawskiego metra. Wykonane zostaną 3 upadowe - wyrobiska korytarzowe o łącznej długości około 5 kilometrów. Upadowe te służyć będą zarówno do transportu węgla, sprzętu, materiałów, jak również przewozu załogi i do wentylacji wyrobisk. Dzięki takim rozwiązaniom kopalnia nie będzie posiadać wież szybowych, a także ograniczona zostanie wielkość infrastruktury naziemnej kopalni.
Jedna z najdroższych inwestycji w Polsce
Harmonogram prac przewiduje 5-letni okres budowy od momentu uzyskania pozwolenia na budowę, a tego spółka spodziewa się za mniej więcej 15-16 miesięcy - mówi prezes Uszko. A zatem wydobycie powinno się zacząć - według obecnego planu - w roku 2020. W odróżnieniu od kopalń śląskich w Małopolsce nie ma zagrożeń wstrząsów czy tąpnięć, ani zagrożenia metanowego. W samej kopalni powstanie 1300 miejsc pracy, a w otoczeniu kilka tysięcy. Będzie to jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie w Polsce.
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA
REKLAMA