Piechociński: modernizacja wielkiego pieca w Krakowie staje się pewna
Modernizacja wielkiego pieca w krakowskiej hucie staje pewna - uspokajał w Krakowie wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Od kilku miesięcy właściciel krakowskiej huty spółka ArcelorMittal oraz związkowcy zakładu domagają się działań rządu w sprawie krakowskiego zakładu. Bez pomocy z państwa realna wydaje się groźba zamknięcia części surowcowej zakładu.
2015-05-14, 17:59
Posłuchaj
Janusz Piechociński: modernizacja wielkiego pieca w Krakowie staje się pewna (IAR)
Dodaj do playlisty
Europejska centrala koncernu hutniczego ArcelorMittal zdecydowała na początku kwietnia o wstrzymaniu przygotowań do remontu wielkiego pieca w Krakowie. Jego cykl technologiczny zakończy się w połowie 2016 r. Decyzja związana jest z tym, że - według inwestora - w obecnych uwarunkowaniach polskie hutnictwo nie ma możliwości konkurowania z producentami stali spoza granic Polski. Producent postuluje zniesienie podatku akcyzowego na energię elektryczną i pełne uwolnienie rynku gazu. Uważa też, że przemysł stalowy powinien móc skorzystać ze środków dostępnych w ramach funduszy unijnych.
Zatrzymanie wielkiego pieca oznaczałoby zamknięcie całej części surowcowej krakowskiej huty, czyli wydziałów: wielkiego pieca, stalowni oraz koksowni, jak również części zakładu energetycznego. Wzbudza to obawy związkowców, którzy szacują, że spowodowałoby to likwidację około 1,5 tys. miejsc pracy w tych wydziałach oraz kilku tysięcy w firmach kooperujących z krakowskim kombinatem.
Szef resortu gospodarki spotkał się w środę w tej sprawie z szefostwem ArcelorMittal i władzami Krakowa i Małopolski.
- Nie mogę zdradzać szczegółów o czym konkretnie rozmawialiśmy. Mogę tylko powiedzieć, że perspektywa nie tylko modernizacji wielkiego pieca w Krakowie staje się pewna - mówił Janusz Piechociński i zaznaczał, że jest w tej sprawie optymistą.
Piechociński argumentował, że przemysł hutniczy będzie uwzględniony w tzw. ustawie modernizacyjnej, która ma ratować zagrożone firmy przemysłowe i promować nowe inwestycje. Jako pierwsze mogą skorzystać z niej woj. śląskie i małopolskie. Ustawa ma być jednym elementów planu inwestycyjnego dla Europy (tzw. planu Junckera). Plan ten ma uruchomić publiczne i prywatne inwestycje rzędu co najmniej 315 mld euro w ciągu najbliższych trzech lat (2015-2017).
REKLAMA
Janusz Piechociński: Śląsk i Małopolska jako pierwsze skorzystają na Planie Junckera.
Źródło: Agencja TVN/x-news
Pracę może stracić 1,5 tysiąca pracowników zakładu
Według wyliczeń związków zawodowych krakowskiej huty, jeżeli przestanie działać część surowcowa, pracę może stracić 1,5 tysiąca pracowników zakładu oraz około 7 tysięcy osób z firm, które współpracują z kombinatem.
Ze względów technicznych piec zostanie wygaszony, jeśli nie zostanie zmodernizowany do połowy przyszłego roku. Decyzja w sprawie remontu powinna zapaść do końca czerwca.
REKLAMA
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys.
ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.
IAR/PAP, awi
REKLAMA