Grupa JSW planuje kolejne inwestycje energetyczne
- Za kilka lat Jastrzębska Spóła Węglowa (JSW) ma szansę na pełną samowystarczalność energetyczną. Grupa powinna posiadać nadwyżki energii, które będzie mogła sprzedawać do odbiorców zewnętrznych - zapowiada Edward Szlęk, prezes JSW. Grupa planuje budowę dwóch silników gazowych w kopalni Budryk o łącznej mocy elektrycznej 8,0 MWe i cieplnej 8,4 MWt oraz dwóch bloków ciepłowniczych w Radlinie 30 MWe i Wałbrzychu 15 MWe.
2015-07-28, 23:05
- Polskie koksownictwo produkując rocznie ok. 10 mln ton koksu wytwarza prawie 4 mld metrów sześć. gazu koksowniczego. Mniej więcej połowa tego gazu zużywana jest na własne potrzeby koksowni, a prawie 2 mld m sześć. można wykorzystać energetycznie. W Polsce mogą powstać jednostki opalane gazem koksowniczym o mocy ok. 300 MWe - mówi wnp.pl Edward Szlęk, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
Energię z gazu koksowniczego już produkują koksownie Zdzieszowice, Przyjaźń oraz Częstochowa Nowa. Kolejne inwestycje w energetyczne wykorzystanie gazu koksowniczego przygotowywane są w grupie JSW.
- W grupie JSW planujemy budowę bloku o mocy 30 MWe w koksowni Radlin i bloku o mocy 15 MWe w koksowni Victoria. Po zakończeniu tego programu inwestycyjnego grupa koksowa JSW będzie miała jednostki energetyczne opalane gazem koksowniczym o mocy prawie 160 MWe - dodaje Edward Szlęk.
W grupie JSW do produkcji energii wykorzystuje się także metan ujmowany kopalniach. W samej spółce eksploatowanych jest obecnie 5 silników gazowych na gaz z odmetanowania o mocy łącznej elektrycznej 9,8 MWe i cieplnej 10,4 MWt.
REKLAMA
W Spółce Energetycznej Jastrzębie (SEJ), wchodzącej w skład grupy JSW, eksploatowanych jest 10 kolejnych silników gazowych na gaz z odmetanowania o mocy łącznej elektrycznej 33 MWe i cieplnej 36,6 MWt, a w ZPC Żory eksploatowane są 3 silniki gazowe na gaz z odmetanowania o mocy łącznej elektrycznej 5,2 MWe i cieplnej 5,3 MWt.
Kopalnia Budryk sprzedaje gaz z odmetanowania firmie zewnętrznej ZPC Żory, które dostarczają energię elektryczną oraz cieplną wyprodukowaną z tego gazu do kopalni. Kolejne tego typu inwestycje są również planowane.
W najbliższych latach planuje się budowę dwóch silników gazowych w kopalni Budryk o łącznej mocy elektrycznej 8,0 MWe i cieplnej 8,4 MWt .
- Za kilka lat JSW ma szansę na pełną samowystarczalność energetyczną. Grupa powinna posiadać nadwyżki energii, które będzie mogła sprzedawać do odbiorców zewnętrznych - zapowiada Edward Szlęk.
REKLAMA
Obecnie w Elektrociepłowni Zofiówka wchodzącej w skład SEJ trwa budowa bloku 80 MWe. W ramach realizacji projektu budowy bloku fluidalnego CFB do Elektrociepłowni Zofiówka dostarczono i wprowadzono na halę maszyn dwa ważne elementy: generator nowego turbozespołu oraz kondensator. Obie operacje były skomplikowane i wymagały dużej precyzji i właściwego zaplanowania. Wprowadzenie kondensatora trwało dwa dni: 29 - 30 maja 2015 r. Z kolei generator został wprowadzony na fundament w hali elektrociepłowni 19 czerwca 2015 r.
Ze względu na wagę generatora - ok. 130 ton - nie można było do operacji posadowienia go na fundamencie wykorzystać istniejącej suwnicy. W związku z tym wykonawca bloku fluidalnego musiał zamontować suwnicę tymczasową o odpowiednim udźwigu. Ponadto przed wprowadzeniem generatora musiały odbyć się próby obciążeniowe tymczasowej suwnicy z udziałem Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Dopiero pozytywny odbiór przez UDT pozwalał na przystąpienie do właściwej operacji. Posadowienie generatora to kolejny ważny kamień milowy w projekcie budowy bloku fluidalnego.
REKLAMA
REKLAMA