Prezydenci Polski i Słowacji przeciwko Nord Stream 2. Liczą na solidarność całej Grupy Wyszechradzkiej
Jest wspólny sprzeciw prezydentów Polski i Słowacji wobec gazociągu Nord Stream 2. Andrzej Duda i Andrej Kiska po spotkaniu w słowackim Czerwonym Klasztorze zapowiedzieli, że kwestia rosyjsko-niemieckiego gazociągu będzie szczegółowo omawiana na najbliższym szczycie Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.
2015-10-02, 17:31
Posłuchaj
Andrzej Duda i Andrej Kiska po spotkaniu w słowackim Czerwonym Klasztorze zapowiedzieli, że kwestia rosyjsko-niemieckiego gazociągu będzie szczegółowo omawiana na najbliższym szczycie Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech./IAR/.
Dodaj do playlisty
Na początku września przedstawiciele między innymi Gazpromu i niemieckich koncernów E.On oraz BASF Wintershall podpisali porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2. Dwunitkowa magistrala miałaby umożliwić przesyłanie 55 miliardów metrów sześciennych gazu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.
Powiązany Artykuł

Nord Stream 2 powstanie. Jest porozumienie Gazpromu z zachodnimi koncernami
Prezydent Duda przekonywał, że kraje Grupy Wyszehradzkiej muszą sprzeciwić się planom budowy gazociągu.
Duda liczy na solidarność Grupy w sprawie gazociągu
̶ Mam nadzieję, że cała Grupa będzie mówiła w tej sprawie jednogłośnie "nie", to są decyzje nie biznesowe, tak jak się to mówi często w przestrzeni medialnej, tylko tak naprawdę są to decyzje polityczne, z całą pewnością taka inicjatywa jak Nord Stream ma potężne skutki polityczne - mówił prezydent, dodając, że ta inwestycja jest sprzeczna zarówno z interesami Polski, jak i Słowacji.
REKLAMA
Ekspert o zgodzie na Nord Stream 2: Relacje biznesowe z Rosją ponad europejską solidarność
Źr. TVN24 Biznes i Świat/x-news
Andrzej Duda podkreślał, że nadal warto "inwestować kapitał polityczny" w Wyszehradzką Czwórkę. Prezydenci rozmawiali też o planach współpracy państw w ramach inicjatywy czarnomorsko-adriatycko-bałtyckiej.
Grupa zajmie się też problemem imigrantów
Andrej Kiska powiedział, że kwestia Nord Stream 2 będzie ważną, ale nie jedyną problematyką poruszaną przez prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. "Zwłaszcza jeśli chodzi o tematykę Nord Stream 2 wyraziliśmy przekonanie, że jest to problem, w którym stajemy po tej samej stronie.
REKLAMA
Na przyszłotygodniowym szczycie Czwórki Wyszehradzkiej powinniśmy ten temat otworzyć. Także kwestia imigrantów będzie przez nas dyskutowana nad Balatonem" - dodał prezydent Słowacji.
Dwudniowe spotkanie głów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpocznie się w czwartek Balatonfüred na Węgrzech.
IAR, jk
REKLAMA