Federacja Konsumentów organizuje grupową zmianę dostawcy energii elektrycznej

Indywidualni konsumenci - jak wynika z wielu badań - bardzo często nie są zadowoleni ze zmiany dostawcy energii elektrycznej. Grupową zmianę sprzedawcy energii proponuje zatem Federacja Konsumentów.

2015-11-30, 19:39

Federacja Konsumentów organizuje grupową zmianę dostawcy energii elektrycznej
Grupową zmianę sprzedawcy energii proponuje Federacja Konsumentów. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O grupowej zmianie sprzedawcy energii elektrycznej mówił w radiowej Jedynce gość audycji „Po pierwsze ekonomia”: ekspert Federacji Konsumentów Szymon Głuch (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o to, by skrzyknąć ich w Internecie i wynegocjować dla nich najkorzystniejszą, uczciwą ofertę.

 - Zamierzamy zebrać grupę zakupową, której siłą będzie jej wielkość i jej zdolność negocjacyjna, jej waga dla przedsiębiorców, którzy będą zastanawiać się na skonstruowaniem odpowiedniej oferty - mówi ekspert Federacji Konsumentów Szymon Głuch.

Korzyści dla konsumentów

Na razie nie wiadomo, jak zareaguje rynek i czy jest margines na obniżenie cen, zaznacza gość radiowej Jedynki.

- Dla konsumentów ta nowa umowa będzie oznaczała brak jakichkolwiek zobowiązań również na dalszych etapach, miejmy nadzieję również niższą cenę, co jest dla nich także bardzo ważne. Natomiast nie będzie wiązała się z tym, z czym mogą się zmierzyć w tej chwili na rynku, zmieniając sprzedawcę energii, czyli z karami umownymi, dodatkowymi umowami i nieświadomością wszystkich tych elementów, które po zmianie mogą się znaleźć w umowach. Te umowy sprzedaży energii elektrycznej są zawiłe, stąd chcemy przekazać ten pierwszy sygnał, który mówi o warunkach, które są jasne, uczciwe i przejrzyste, żeby wszyscy konsumenci wiedzieli, że decydują się ta umowę, która jest tym, czego oczekują – wyjaśnia ekspert.

Brak dodatkowych kosztów

Konsumenci, którzy zechcą zmienić grupowo dostawcę energii, nie poniosą w związku z tym żadnych kosztów, zapewnia Szymon Głuch.

- Nie będzie żadnych dodatkowych kosztów, żadnych ukrytych opłat, żadnych dodatkowych usług. Będzie możliwość rezygnacji w każdym momencie. Tak więc warunkowo te umowy nie odbiegają od tego, co posiadają konsumenci na rynku regulowanym, jeśli chodzi o główne aspekty sprzedaży energii. Natomiast sama cena i sam wynik akcji odwróconej i to, ile będą mogli zaoszczędzić, będzie też dla nich jasnym przekazem - mówi ekspert.

Już można się zgłaszać

Chętni mogę się już rejestrować na stronie energiarazem.pl. Można to zrobić również osobiście, zgłaszając się do któregoś z krajowych oddziałów Federacji Konsumentów.

Zapisy trwają do 27 stycznia 2016 roku. Następnego dnia odbędzie się aukcja, która wyłoni zwycięskiego sprzedawcę energii.

W Unii Europejskiej, od 2011 roku za pośrednictwem organizacji konsumenckich między innymi z Holandii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii ponad 4 000 000 osób uczestniczyło w akcjach grupowej zmiany sprzedawcy energii. 800 tysięcy zmieniło dostawcę.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

Wróć do strony głównej