Zła energia przynosi ogromne straty
150 mld euro, czyli równowartość czeskiego Produktu Krajowego Brutto lub polskiego rocznego eksportu - tyle w Unii Europejskiej wynoszą straty wynikające ze złej jakości energii.
2016-04-15, 13:31
Posłuchaj
Jedną z przyczyn złej jakości energii elektrycznej są urządzenia, z których powszechnie korzystamy, takie jak komputery, zasilacze, świetlówki energooszczędne, przetwornice czy spawarki. Są to tzw. odbiorniki nieliniowe, emitujące zakłócenia do sieci energetycznej, wyjaśnia Piotr Naszkowski z firmy technologicznej T4B.
Na obniżenie jakości energii wpływają również inne czynniki takie jak zwarcia i przełączenia w sieci, rozruchy silników, włączanie i wyłączanie maszyn w dużych zakładach przemysłowych.
Nie są spełnione odpowiednie kryteria
– Generalnie złą jakość energii można porównać do złej jakości jedzenia. To znaczy, że parametry napięcia i prądu odbiegają od tych, jakie powinny być zachowane. Napięcie musi mieć swoją określoną wartość – wartość skuteczną napięcia. W polskiej sieci energetycznej jest to 230 woltów, czyli tyle co mamy w gniazdku, a napięcie fazowe i międzyfazowe 400 woltów. Dopuszczalne jego wahania, według norm, to +/- 10 proc. Często wahania te są niestety większe – zaznacza gość radiowej Jedynki.
Jeszcze innym ważnym parametrem, na który zwraca uwagę ekspert, a który często odbiega od normy, jest kształt napięcia.
REKLAMA
– Wzorowe napięcie powinno mieć kształt sinusoidy. W rzeczywistości wykres często odbiega od tego i zamiast wzorcowej częstotliwości sinusoidy 50 Hz, mamy dużo większe częstotliwości, które są wielokrotnością podstawowej: 100 Hz, 150 Hz – mówi Piotr Naszkowski.
Złą jakość energii elektrycznej może powodować nieprawidłowe działanie urządzeń elektrycznych, doprowadzając do jego awarii. Ma to dalekosiężne skutki w postaci m.in. przestojów linii produkcyjnej w zakładach i fabrykach.
Pierwszy krok do poprawy jakości energii
W Polsce pierwszy krok do poprawy jakości energii został już zrobiony.
– Dużo na to wskazuje, że zgodnie z zapowiedziami regulatora, prezesa Urzędy Regulacji Energetyki, zostaną wprowadzone mechanizmy, które będą wymuszały na spółkach dystrybucyjnych i klientach dotrzymywanie parametrów jakościowych – mówi ekspert.
REKLAMA
Do rozwiązania problemu, potrzebne będą inwestycje modernizujące sieć energetyczną oraz modyfikacje infrastruktury dużych odbiorców. Jak zwraca uwagę Piotr Naszkowski, ze względu na znaczące straty, aspekt poprawy jakości energii powinien stanowić jeden ze znaczących priorytetów w obszarze energetyki.
Justyna Golonko, awi
REKLAMA